Правила підбору та монтажу системи димоходу для твердопаливного котла
Зміст
1. Вступ
2. Тяга в димоході
3. Параметри, які впливають на роботу котла
4. Термостійкість димоходу
5. Керамічний димохід
6. Димохід із нержавіючої сталі
7. Димохід із вогнетривкої цегли
8. Димохід для котла на твердому паливі: правила монтажу
9. Збір системи димоходу
10. Кріплення системи димоходу
Здавалося б, що складного в завданні встановити якісну систему димоходу для приватного будинку? Ринок повний самих різноманітних пропозицій від вітчизняних та зарубіжних виробників. Але професійні монтажники відмінно знають, що встановити якісну димохідну систему, яка буде служити довго та бездоганно потрібно врахувати цілий ряд правил та технічних нюансів. Тільки при їх точному дотримані можна забезпечити довгу та безпечну роботу всієї конструкції.
1. Вступ
Для повноцінної та безпечної роботи котла необхідно, щоб була правильно змонтована димохідна система. Наприклад, котлу, який працює на твердому паливі, для роботи потрібне повітря, яке повинне проникати в обладнання через спеціальні отвори. Після того, як паливо згоріло, необхідно вивести із котла димові гази. Для цього і існує димохід для твердопаливного котла.
2. Тяга в димоході
Тяга являється основним параметром системи димоходу. Вона відображає швидкість руху димових газів. Як відомо, виникає тяга із-за різниці температур (тепле повітря піднімається) і різниці тиску в приміщенні та на вулиці, тому на тягу здійснюють прямий вплив такі параметри як:
- висота
- січення труби
Від висоти димоходу залежать характеристики тяги. Мінімальна допустима висота – 5 метрів до крайньої точки зовнішньої ділянки труби. При недостатній висоті та неправильному вибору січення труби, можна зіткнутись з проблемою «появлення зворотної тяги».
Висота над покрівлею залежить від її типу:
- плоска: 0,5 метра
- скатна: більше пів метра від конька (якщо, відстань до конька півтори метра), на одному рівні з коньком (якщо відстань 1,5-3 метри) або на умовній лінії в сторону труби від конька під кутом 10° (якщо відстань 3 метри або більше).
3. Параметри, які впливають на роботу котла
Одним із важливих факторів, які впливають на роботу димоходу твердопаливного котла, являється висота труби, тобто довжина димоходу. Пояснюється це просто: на прямих ділянках потік димових газів набирає швидкість. Мають значення також січення та гладкість стін димоходу. Нижче приведені параметри, які мають вирішальні значення для ефективної роботи димоходу:
То – абсолютна зовнішня температура
G – швидкість вільного падіння
Ti – середня внутрішня температура (К)
А – площа січення труби (м²)
H – висота труби (м)
Q – потік повітря (м³/с)
С – коефіцієнт, що вводиться через тертя (0,65-0,70)
Не мало важливе значення має конструкція димоходу для твердопаливного котла. Чим менше в ній горизонтальних та звужених ділянок, поворотів, тим краща тяга. Пояснюється все тим, що потік димових газів піднімається по трубі спіральній траєкторії. Зустрічаючи на своєму шляху перепони у вигляді шорскостей, швів, і т.д., потік не міняє напрямок та відбувається змішування газів.
4. Термостійкість димоходу
Температура димових газів може коливатися в межах 70-600°, тому важливий фактор термостійкості димоходу. На сьогодні монтаж димоходів виконується різними матеріалами, краще за все використовувати:
- сталь
- кераміку
- вогнетривку цеглу
В дуже рідких випадках встановлюють димоходи з скла.
5. Керамічний димохід
Димоходи, які виготовлені з кераміки представляють собою, конструкцію, яка складається з 3 елементів. Структура димового каналу:
- внутрішній шар – керамічна труба для димоходу
- середній шар – теплоізоляційний матеріал
- зовнішній шар – захисна бетонна оболонка
Кераміка – це відмінний матеріал при монтажі димоходу для котла на твердому палива. Димоходи із кераміки мають наступні переваги:
- стійкість до впливу високих температур
- стійкість до перепадів температур
- стійкість до корозії
- міцність
- щільність, не дає газам проникати скрізь стінки
- теплопровідність
- низька шорсткість
- довгий термін експлуатації
- не бояться конденсату:
- висока вогнестійкість
- максимальна температура димових газів складає 1200°С
- стійкий до механічних впливів
- стійкий до впливу атмосферних явищ
Димоходи для твердопаливних котлів, які виготовлені з кераміки, можуть бути встановленні як в приміщенні так і на вулиці.
Недоліки керамічного димоходу
Основними недоліками даних димоходів являється важкість монтажу. Для монтажу керамічного димоходу, потрібна рівна площа, а при вазі конструкції більше ніж 400 кг, потрібний фундамент. Монтаж димоходу із керамічних труб займає багато часу, зазвичай 2-3 дні, коли сталевий димохід аналогічної висоти монтується протягом одного дня.
Змонтований димохід із керамічних труб неможливо розібрати і перенести в інше місце, тоді як сталевий димохід можна акуратно демонтувати і змонтувати в іншому місці. Керамічні димоходи мають високу вартість. Саме ціна керамічного димоходу, являється головним недоліком даного типу обладнання.
6. Димоходи з нержавіючої сталі
Сталеві димохідні системи для твердопаливних котлів виготовляють із нержавіючої та чорної сталі. Елементи із чорної сталі стають все менш потрібними, так як вони нестійкі до агресивних середовищ, сажі та конденсату. Димоходи із нержавіючої сталі для котлів мають в складі добавки молібдену, титану, нікелю та інших хімічних елементів. Для твердопаливних котлів використовують нержавіючі димоходи, які виготовлені з сталі марки 316, 316L, 321 і деякі інші. Склад цих марок сталі дає можливість витримувати температуру до 700-800°С. Димохід із нержавіючої сталі – це довговічний, надійний і недорогий варіант системи димоходу.
Щоб взнати, на який димохід із нержавіючої сталі звернути увагу, потрібно вивчити наявні на сьогоднішній день види.
Типи нержавіючих димоходів
Одностінні (одно-контурні) традиційні труби, товщиною 0,5 або 1 мм виготовлені з одного металевого листа, мають кругле, овальне або квадратне січення та використовуються в приміщенні або зовні нього.
Діючою перевагою одностінних димоходів являється достатньо низька вартість конструкції. Матеріали виготовлення елементів відрізняються стійкістю, легкістю та довговічністю завдяки використанню нержавіючих, оцинкованих та немагнітних сплавів. Гладкі стінки труб не дають змоги затримуватись сажі та нагару.
Встановлюються такі димоходи можуть всередині діючої системи відводу диму для запобігання налипання продуктів згорання на цегляну кладку або кераміку, для монтажу нових систем вентиляції та димовідводу всередині опалювальних приміщень. При встановленні на вулиці необхідно утеплення та ізоляція. Для монтажу вже в діючих димових системах, додаткова ізоляція не потрібна.
Двохстінні димоходи із нержавіючої сталі (сендвіч димоходи) – це універсальні труби, які мають трьохшарову структуру. Дані димоходи застосовуються як і в середині так і зовні приміщення.
Димохідні труби з термоізоляцією товщиною 6-7 см мають певні особливості перед одностінними димоходами, вони в більшій степені відповідають параметрам безпеки, а також мають кращу теплоізоляцію і покращують рівень тяги. Двохстінні термоізоляційні нержавіючі димоходи дуже надійні і прості в монтажі, а також деталі мають малу вагу і компактні розміри.
Особливістю сендвіч-димоходів являється то, що їх можна використовувати, як в середині так і зовні будівлі. Коли димохід з нержавіючої сталі буде йти по дворі, то його неодмінно потрібно виконати із двохстінних утеплених труб. Таким чином, в Вашому котлі буде відмінна тяга, а також не буде утворюватись конденсат та котел буде працювати правильно і відмінно працювати.
Переваги двостінних термоізольованих димоходів
- стійкість до зовнішніх подразників: до корозії, впливу кислоти та високої температури
- можливість монтажу труби до любих опалювальних пристроїв
- зменшує утворенню конденсату
- зменшує рівень тепловтрат
- покращена тяга в димоході
- простота в монтажі
- компактність всіх сендвіч-труб
- пожежобезпечність
Гофровані димохідні системи являють собою пружинні труби із металевого дроту зі сталевим покриттям, використовуються для тих опалювальних пристроїв, які мають низький ККД, так званий «гнучкий димохід».
Монтаж овальних димохідних системи виникає в тому випадку коли розміри каналу не дозволяють поставити круглу трубу. Овальний димохід монтується труба в трубу та складається з таких самих елементів як і круглий.
Квадратна система димоходу
Квадратний димохід використовується в основному для монтажу в шахту з обмеженим простором, там де немає можливості встановити круглий димохід. Із-за своєю конструкції, даний димохід являється найбільш вразливим до високих температур та впливу зовнішніх факторів.
Насамперед дуже важливо вибрати якісних та надійних поставщиків нержавіючих димоходів, так як перевірити марку нержавіючої сталі дуже важко.
Подібна різновидність димоходів – оптимальний варіант, адже завдяки їй вдасться організувати безпечну і надійну конструкцію, здійснює виведення продуктів згоряння.
Характеристики та відмінності нержавіючої сталі димохідних систем
AISI 310 – жаростійка сталь (1050°С), відрізняється довговічністю та зносостійкістю (дорогий матеріал)
AISI 304 – жаростійка сталь (800°С) з високим вмістом нікелю та хрому, має високу щільність, пластичність та еластичність
AISI 316 – жаростійка кислотна, стійка до корозії сталь
AISI 321 – жаростійка сталь (550°С), відрізняється першокласними технічними характеристиками
AISI 444 – жаростійка ти кислотостійка сталь (600°C)
AISI 430 – стійка до корозії сталь з низьким вмістом вуглецю та високим вмістом хрому
Метод з’єднання труб. Існують такі варіанти:
По конденсату – верхній елемент труби заводиться в розтруб нижнього. Таким чином, вода, яка стікає згори не здатна нашкодити утеплювачу, але дим запросто може проникнути в дім при утворенні маленької шпарини.
По диму метод надійно захищаючий приміщення всередині житла, але потребує якісної ізоляції, щоб запобігти зволоженню і руйнуванню утеплювача (часто застосовується для бані).
Переваги димоходів з нержавіючої сталі
- довгий термін експлуатації
- стійкість до впливу термічних факторів
- протистояння негативному впливу кліматичних факторів
- стійкість до впливу біологічних факторів
- висока ступінь прохідності
- практичність
- легкість монтажу
- приємна ціна
- ремонтна здатність
- простота обслуговування
- невелика вага
- різноманітність моделей
- безпечність
- естетичність
- доступність
Недоліки
- термін служби не більше 20 років
- поступова втрата герметичності через температурні перепади
7. Димоходи з вогнетривкої цегли
Димоходи з даного матеріалу можуть без втрати міцності витримувати температуру до 1000°С. Вогнетривка цегла володіє великим набором позитивних властивостей, однак виготовлення димоходу із цього матеріалу для сучасних твердопаливних котлів, являється не бажаним.
Переваги цегляного димоходу
- здатність матеріалу запобігти вогню
- тривалість експлуатації
- простота кладки цегли
- відсутність необхідності в спеціалізованому обслуговуванні
- легкий ремонт
Недоліком даної системи димоходу являється те що, при нагріванні цегли, на її стінках утворюється конденсат.
8. Димохід для котла на твердому паливі: Правила монтажу
Загальні положення
Монтаж та інсталяції котлів повинна проводитись в строгій відповідності з положеннями та правилами пожежної безпеки. Оптимальне січення та висота димоходу вибирається у відповідності з інструкцією, наданої виробником обладнання. Максимальна довжина горизонтальних ділянок не повинна перевищувати одного метру. Висота димоходу вибирається згідно рекомендацій виробника.
Правила підключення димоходу
З’єднання окремих елементів димоходу до димохідному виходу із котла необхідно здійснювати з допомогою термостійкого герметику (робоча температура – 1250-1500°С). Якщо діаметр виходу не співпадає з діаметром елементу димоходу, слід встановити спеціальний пристрій – перехідник (для забезпечення платності з’єднання елементів).
9. Збір системи димоходу
Системи утеплених і одностінних димоходів складаються методом «труба в трубу». Для того щоб різні виділення та конденсат не стікали в середину труби, сталевий димохід складається методом по конденсату. Вертикальні частини від трійника також складаються «по конденсату», а елементи між опалювальним обладнання і трійником збираються «по диму».
При виконанні гільзування цегляного димоходу обов’язково повинен бути зазор. При використанні сендвіч труб для їх скріплення необхідно використовувати заклепки або саморізи.
10. Кріплення димоходу
- Кріплення одностінних димоходів виконується із розрахунку мінімум одне кріплення на півтори метра. Кріплення сендвіч димоходів вимагає кріплення кожного елементу.
- Якщо висота труби більше півтори метра над рівнем покрівлі, необхідно встановити розтяжку.
Заключний етап монтажу – це встановлення дефлектора або грибка на верхню частину труби димоходу. Перед тим як почати експлуатації димоходу для твердопаливного котла, краще додаткового перевірити, що все належним чином підготовлено: повинна бути знята захисна плівка та відкритий шибер.
Рекомендуєм переглянути димоходи для твердопаливних котлів
Популярні статті
Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення