Чистка димоходу та твердопаливного котла від сажі і смоли
При горінні різного виду палива (газ, нафтові продукти, вугілля, дрова, пелета) утворюється сажа. Але при горінні твердого палива сажі утворюється в рази більша кількість. Сажа разом з смолянистими відкладеннями на появляється стінках твердопаливного котла, теплообмінника та димоходу.
Ще не має ніякого засобу, яке заставить горіти тверде паливо без появи сажі. Тому регулярне очищення твердопаливного котла та димоходу просто необхідне. Котел потрібно чистити 1-4 рази в місяць, димохід 1-2 рази в рік. При рідкій очистці сажа та смоли ущільнюються та по міцності можуть порівнятись з бетоном, очистити, які буде значно важче, також під таким шаром активно відбуваються корозійні процеси, які руйнують твердопаливний котел.
При відкладенні сажі на стінках котла та теплообмінника значно зменшують передачу температури згорілого палива до теплоносія. Частина тепла йде в димохід, так і не нагріваючи теплоносій котла (підвищення температури комина на виході з котла – це одина з причин того, що котел потрібно чистити). Таким чином значно зменшується ККД твердопаливного котла (навіть до 30%), що відповідно підвищує витрати палива.
При засмічені димохідної труби признаки можуть бути плачевними. По-перше, отвір димоходу може повністю закритись (дуже ймовірно при низькій температурі, внаслідок замерзання осілого конденсату) та всі продукти горіння підуть в приміщення. По-друге сажа, яка накопичилась може загорітись в димовій трубі (температура може сягати до 1200°С), що може привести до пошкодження димоходу, а головне до пожежі.
Основні причини засмічення котла сажею:
Використання в якості дров хвойних порід дерев. При спалюванні деревини хвойних порід дерева значно збільшується утворення сажі та смолистих відкладень, в порівнянні з деревиною листових дерев. При спалюванні сміття (плівка, пластмаса, відходи, гума та інші) утворення сажі підвищується в десятки разів.
Використання в якості палива дров підвищеної вологості. Вода з дров перетворюється в пар, який осідає на стінках котла та димоходу до якого одразу пристає сажа.
Низька температура теплоносія в котлі. Сучасний твердопаливний котел обов’язково повинен бути обладнаний системою автоматикою управління, температура в котлі не повинна зменшуватись менші ніж 60°С (це досягається встановленням змішувального клапана.) При контакті незгорілого палива з холодними стінками котла, одразу осідає на них у вигляді сажі.
Проблеми з обладнанням. Сучасний твердопаливний котел в комплексі з димоходом, не дивлячись на простоту – це важка система, яка повинна бути правильно підібрана, встановлена та налаштована. Наприклад, котел який призначений тільки для вугілля не зможе відмінно працювати на дровах або встановлений димохід малого січення з зворотними нахилами і т.д. ніколи не буде радувати Вас своєю роботою.
Процес чистки котла
Чистку котла та димоходу необхідно проводити на повністю охололому котлі, в якому повністю припинилось горіння. Якщо багато смоляних відкладень тоді можна чистити з гарячим теплоносієм, так вони краще видаляються, тому що вони знаходяться в м’якому стані.
Стінки котла очищають з допомогою скребка, а для очищення трубчатого теплообмінника сучасного твердопаливного котла не обійтися без спеціального йоржика. Якщо забруднення сильно ущільнені або смолянисті структури, тоді їх необхідно пом’якшити спеціальними засобами перед видаленням.
Чистку котла необхідно починати з чистки теплообмінника. Перед чисткою теплообмінника котла в деяких моделях необхідно відкрити спеціальні технологічні люки, дотримуючись при цьому потрібно бути обережним, щоб не пошкодити прокладку. Після очищення теплообмінника, скребком, чистяться доступні поверхні котла та після цього все забруднення забирається з зольника.
Очищення димоходу твердопаливного котла
Чистка димоходу проводиться через спеціальну технологічну заглушку, яка знаходиться в трійнику, який встановлений на вулиці зразу після виходу димової труби з стіни або в приміщенні зразу після виходу з котла. Чистка цегляних димоходів проводиться виходячи з конструкції. Чистку димоходу зручно проводити йоржиком, який прикріплений до ПВХ труби або стійки. В відмінності від чистки йоржиком, який прикріплений до тросу з вантажем, не потрібно йти на дах будівлі, щоб достати до кінця димоходу. ПВХ труба достатньо гнучка, щоб попасти в трійник та має деяку жорсткість, щоб не згинатись всередині димоходу.
Нюанси чищення димоходу
Перед тим як приступити до очисних робіт, спочатку ознайомтеся з важливими тонкощами, які дозволять виконати задуману роботу швидко і ефективно.
- перед тим як приступити до механічного чищення димоходу спочатку пом'якшите забруднення хімічними порошками
- чистку димоходу потрібно проводити при повністю остиглому котлі
- якщо відкладень занадто багато, то проводите чистку з теплим теплоносієм для більш легкого усунення
- перед покупкою Йоржа або щітки виміряйте діаметр димохідної труби
- чистка проводиться через спеціальну технологічну заглушку (при наявності) і не завжди є необхідність лізти на дах
- при використанні хімічних засобів-порошків, гранул, брикетів, обов'язково дотримуйтеся викладеної інструкції на упаковці
- чистка димоходу повинна проводитися регулярно перед початком сезону і запуском котла, а також після закінчення опалювального сезону
При рясному накопиченні сажі і товстого шару бруду проводите чистку кожні 2-3 місяці.
Виконання цих нескладних порад дозволить домогтися бажаного результату якісно очистити димохід і забезпечити правильну роботу котла. Після проведення всіх робіт обов'язково перевірте, як ви впоралися із завданням, для цього використовуйте ліхтарик. Також огляньте димохід на предмет його цілісності, не пошкодили ви стінки. Це стосується і топки твердопаливного котла. Про якісне чищенні також говорить відсутність неприємного запаху після запуску котла.
Як часто потрібно чистити димохід? Як зробити це краще?
Відповідь на це питання повинен знати кожен власник приватного будинку, особливо, якщо в ньому є твердопаливний котел. Механічне чищення димоходу потрібе навіть, якщо ви постійно користуєтеся хімічними засобами для видалення сажі. Це знають багато. Але яка повинна бути періодичність чищення димоходів знають не всі.
Димохід - це та частина опалювальної системи, де хочеш, не хочеш, а буде накопичуватися сажа. Особливо багато сажі та копоті утворюється, якщо топити будинок твердим паливом. Але щоб уникнути такої появи сажі та смоли, Вам потрібно правильно експлуатувати Ваш твердопаливний котел на високих температурах.
Якийсь час котел буде працювати, як належить і без прочищення димового каналу, але з часом, коли шар сажі всередині накопичиться, почнуться проблеми. Сильного засмічення димаря не можна допускати, так як це може привести до дуже серйозних наслідків, аж до пожежі.
Коли потрібно чистити димохід?
- слабка тяга - складно розпалити котел
- зворотна тяга - дим йде в приміщення
- зниження ККД опалювального приладу - котел гірше гріє, повільно нагрівається система, витрачається більше палива
- йде дим чорного кольору
Що ж може статися, якщо не чистити димохід?
Продукт спалювання палива з часом призводить до накопичення сажі в димоході. В результаті цього, перетин труби стає менше, утруднюється вихід диму, з'являється зворотна тяга, розпалити котел стає дуже складно, або просто неможливо.
Самим негативним наслідком нехтування до регулярних процедур очищення є пожежа в трубі, а інколи і в самому будинку, якщо вчасно не вжити заходів - займається шар сажі. Тому нехтувати періодичною перевіркою димоходів і вентиляційних каналів, а також їх регулярним чищенням не можна.
Як часто варто проводити процедуру огляду:
- перед початком та в кінці опалювального сезону
- після ремонту опалювального обладнання
- цегляний канал потрібно оглядати з періодичністю один раз на три місяці
- трубу від газового котла - два рази на рік
- азбестові і керамічні труби перевіряють один раз на рік
- саме ретельне увагу на димарі для твердопаливних опалювальних приладів - у цьому випадку огляд проводиться три рази на рік
У разі, якщо огляд показав необхідність видалення сажі, слід якомога швидше приступити до механічної чистки.
Чим чистити димохід з нержавійки, оцинкування, чорної сталі?
Для нержавіючих труб зазвичай купують йоржик з пластику, який дбайливо знімає сажу зі стінок, при цьому не залишає мікротріщин. Це ж правило поширюється на оцинковку і звичайні сталеві труби.
Чим чистити цегляний канал?
Щоб видалити сажу в цегельній трубі, краще придбати універсальну щітку, яка вичистить забруднення навіть в куточках, також даний пристрій добре гнеться. За рахунок цього, його можна пристосувати для прочищення квадратного або прямокутного каналу з цегли.
Чим почистити азбестові труби?
Азбестові труби можна обслуговувати, як за допомогою пластику, так і сталевою щіткою. Остання буде більш актуальна, якщо забруднення дуже сильне.
Чищення димоходу в приватному будинку
Зазвичай усунення сажі з димоходу своїми руками не займе багато часу. Для того, щоб зробити процедуру очищення досить мати отвір для проходження йоржика знизу. Зазвичай при монтажі димаря передбачається ревізія з віконцем або трійник з лійкою. Відкривши ревізійне вікно, потрібно просунути в трубу йоржик з прикрученою до нього набірною ручкою і зробити поступальні рухи вгору-вниз.
Чистити димар потрібно після його остигання!
Як зменшити накопичення сажі?
Що робити, щоб сажа і смола з'являлася всередині труби, як можна менше, які дії варто робити? Багато відповідальні користувачі опалювальних приладів, особливо на дровах, обов'язково задумаються, як же зробити так, щоб сажа і смоли не забивали димар або засмічували його, як можна менше.
Основні правила правильної експлуатації опалювальних приладів:
- зменшити поява конденсату в трубі. Для цього димар на вулиці потрібно утеплити і забруднюватися він буде менше
- якщо опалювальний апарат на твердому паливі, то не рекомендується використовувати смоляні породи дров, такі як сосна і ялина
- регулярно застосовувати хімічні засоби для профілактики утворення сажі
- не використовувати в якості палива сміття, відходи або пластик
- застосовувати тверде паливо з вологістю не нижче 20%. Зазвичай це дрова просушені на вулиці або під навісом протягом двох-трьох місяців
Хімічна чистка димоходу
Звичайно, однією хімією з проблемою усунення сажі та кіптяви не впоратися. Різні засоби-каталізатори та порошки для видалення лише змінюють структуру відкладень, руйнують невеликий шар, але повністю видалити сажу не в змозі.
Якщо сажа погано піддається чищенню або потрібно позбутися від неї без зайвих зусиль, можна використовувати хімічний очищувач димоходу. Мова про каталізаторах спалювання сажі, які випускаються у формі порошку, брикетів, рідини. Їдкі пари, що виділяються при горінні каталізатора, розм'якшують сажу. Вона втрачає структуру і частково обсипається, а частково – відлітає в трубу з димом.
Користуватися каталізаторами досить просто: рекомендовану виробником порцію порошку насипають в топку, після чого запалюють дрова. Повторюють процес кожні 2-3 тижні або в міру забруднення опалювального приладу. Правда, 100% видалення сажі він не дає, потрібно буде пройтися вручну в топці котла або каміна. А ось в димоході і не обов'язково вручну "дочищати", адже на ККД системи опалення це ніяк не впливає.
Прочитавши дану статтю, кожен власник приватного будинку, де є опалювальний прилад, особливо твердопаливний котел, дізнається, як часто піддавати димоходи очищення, яка періодичність огляду каналів, як краще здійснити процедуру механічного або хімічного видалення смол та сажі.
Сподобалася стаття? Розкажіть друзям

Популярні статті
5532
В даній статті ми розглянемо різні електричні схеми підключення, а також схемі&n...
4701
Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення
4297
Здавалося б, що складного в завданні встановити якісну систему димоходу для прив...
3714
Так як ми є виробниками опалювального обладнання, клієнти запитують у нас про мо...
3311
Дана стаття містить інформацію про "Вимоги до котельного приміщення для твердопа...