Як вибрати електричний котел для опалення приватного будинку
Сучасні системи опалення складаються з різних пристроїв і комунікацій,але центром всієї системи є котел. Саме він виконує найголовнішу і важливу задачу в інженерних мережах даного типу. Котел виробляє теплову енергію, яка дає можливість обігрівати Ваші будинки та інші приміщення.
На ринку існує безліч видів і модифікацій таких котлів. У даній статті мова піде про електричний котел, який нагріває теплоносій за допомогою електричного струму. Ми розглянемо типи, недоліки, а також переваги. Крім того, буде наведена інформація, яка дає відповідь на питання «Як правильно вибрати котел електричний».
Переваги та недоліки

Перед тим як переходити до питань про вибір електричного котла, спочатку потрібно ознайомитися з їх особливостями і недоліками. Завдяки цій інформації власники квартир, заміських будинків або інших будівель, які думають, про покупку можуть оцінити варто їм купити електричний котел чи опалювальне обладнання іншого типу.
Переваги електричних котлів
Простота в эксплуатации. Продумані системи управління і наявність терморегуляторів дають можливість постійно працювати в автоматичному режимі. Деякі моделі електричних котлів мають можливість підключати кімнатні і вуличні термостати або програматори, які забезпечують додатковий тепловий комфорт, а також більшу економічність.
Легкість в монтажі досягається за рахунок простої конструкції даного обладнання і його невеликих габаритів. Монтаж такого обладнання значно спрощується завдяки відсутності експлуатації димоходу.
Экологичность. Всі моделі і типи електрокотлів не мають шкідливих викидів згоряння в навколишнє середовище.
Отсутствие в обслуживании. Електрокотли не потребують постійного догляду, без якого неможлива робота, наприклад твердопаливних котлів. Сервісний огляд одягнутися виконувати значно рідше, ніж з аналогами інших видів.
Енергетична ефективність. Електричні котли мають дуже високий рівень коефіцієнта корисної дії, який становить 99%.
Економність. Всі сучасні моделі котлів оснащені багатоступеневою регулюванням потужності, яка дає можливість максимально ефективно, правильно і економно витрачати електроенергію.
Безпека. На відміну від інших котлів, які працюють на інших видах палива, електрокотли не виробляють відкритого вогню для нагріву теплоносія то відповідно вони набагато безпечніше безпосередньо при правильному монтажі.
Додатковий нагрів води. Крім основної функції, електричний котел здатний підігрівати гарячу воду для господарських потреб. Підготовка даного теплоносія здійснюється із застосуванням зовнішнього накопичувального бойлера, а також для цього можна використовувати двоконтурний електричний котел.

Широкий ассортимент моделей. На сьогоднішній час на ринку надано велику кількість електричних котлів різних модифікацій, потужністю від 2 до 60 кіловат і вище. Від потужності котла залежить призначення обладнання. Пристрої потужністю до 20 кВт зазвичай застосовують в індивідуальних системах опалення, моделі, які мають потужність 30 кВт і вище використовують для промислових і комерційних будівель.
Крім всіх перерахованих вище особливостей до електричних котлів також можна виділити високу надійність, довговічність, доступною ціною, а також безшумністю в роботі.
Недоліки електричних котлів
Залежність від наявності електроенергії. Робота даного обладнання повністю залежить від безперебійної подачі електричного струму. Цей фактор потрібно обов'язково враховувати при виборі електричного котла. У разі, коли зникає електрика або є нестабільна подача, тоді теплоносій в системі опалювання може замерзнути в період сильних морозів, а це призведе до сильних пошкоджень всієї системи. Щоб запобігти такій ситуації в будинок потрібно оснастити резервним джерелом нагріву.
Утворення накипу на поверхні Тена. Для запобігання появи накипу, потрібно використовувати фільтри для очищення води.
Висока вартість електрики. Це одне з найбільших мінусів електричних котлів. Нагрів теплоносія за рахунок цього джерела енергії дійсно обходиться досить дорого, втім, часті подорожчання таких видів палива, як газ і вугілля, вже зробили різницю в ціні не занадто великий.
Необхідність в спеціальній проводці . Електричні котли різної потужності розраховані на однофазне або трифазне живлення. Тому для електрокотлів, у яких потужність понад 12 кВт, потрібно проводити окрему лінію на три фази, що може викликати певні труднощі.
Види електричних котлів
Електричні котли, які працюють від електроенергії і поділяються на кілька видів залежно від їх комплектації, регулювання потужності, методу нагріву теплоносія, корпусу, а також типу підключення. Щоб правильно вибрати електричний котел, потрібно уважно вивчити інформацію про відмінності між різними модифікаціями даного обладнання, які будуть наведені далі.
Види електричних котлів відрізняють такі характеристики:
Виконання корпусу. Електричні котли виготовляються двох типів: настінні і підлогові. Настінні котли користуються великою популярністю, це все пов'язано з тим, що вони займають мінімум місця в приміщенні. Більшість виробників випускають електрокотли саме в такому варіанті корпусу.У свою чергу, підлогові котли застосовуються в системах опалення, де потрібен великий обсяг теплоносія. У свою чергу, підлогові котли застосовуються в системах опалення, де потрібен великий обсяг теплоносія.
Регулювання потужності може бути ступінчастою і плавною, а також дозволяє змінювати температуру і витрата енергії на нагрів теплоносія. Ступінчастий варіант в конструкції електричного котла передбачає наявність незалежних нагрівальних елементів. При ступінчастою регулюванні вони включаються і вимикаються окремо. Котли такого типу працюють на одному з чотирьох режимів потужності – 25, 50, 75, 100%. Пристрої з плавним регулюванням оснащені реостатом. Потрібно знати, що в найпростіших і малопотужних котлах можливість регулювання відсутня.
Тип підключення в електричних котлах може бути однофазним (220 в) так і трифазним (380 в). Серед пристроїв з невеликою потужністю до 12 кіловат, можна вибрати моделі з будь-яким типом живлення 220 В або 380 В, більш потужні котли виробляються тільки трифазні. Тому коли Ви збираєтеся купити електричний котел, потрібно враховувати напругу Вашої електричної мережі.
Комплектація електричних котлів виробляються як з повним набором функцій для повноцінної роботи, а також без деяких з них. При цьому модифікації, які не вимагають додаткового оснащення, ціна на них дорожче, ніж недоукомплектовані електрокотли. Краще перевага давати котлам з повною комплектацією, яка оснащена, циркуляційним насосом, запобіжним клапаном, фільтром тонкої очистки, а також баком розширення. З урахуванням ціни монтажу, котли з повною комплектацією будуть значно дешевше моделей, для яких потрібно докуповувати і монтувати всі ці важливі елементи.
Методи нагріву теплоносія в залежності від цієї функції електричні котли бувають різні: електродні, індукційні і ТЕНові. Розглянемо кожен по черзі з них:
Електродніелектричні котли використовують технологію іонізації води. Для ефективного проходження такого процесу даним приладам потрібна вода, яка пройшла спеціальну підготовку. В залежності від складу і характеристик теплоносія буде змінюватися і кількість необхідної для його нагрівання енергії, вартість якої може сильно збільшується. Крім того, таким пристроям потрібне надійне заземлення.
Індукційні електричні котли в наш час користуються досить високою популярністю серед споживачів. Це обумовлено тим, що вони мають високий коефіцієнт корисної дії, а значить електроенергії споживають значно менше, ніж інші котли. Робота котла заснована на принципі електромагнітної індукції, що є абсолютно новим принципом подачі енергії для силової побутової техніки.
Тенові електричні котли – це найпоширеніші моделі електрокотлів. Принцип їх дії полягає в перетворенні енергії струму в теплову енергію. Для цього використовуються спеціальні трубчасті нагрівачі, які вбудовані в резервуар теплообмінника. Саме Тени відповідають за нагрів теплоносія, який циркулює в системі опалення. У свою чергу двоконтурні котли здатні забезпечувати роботу, також і для системи гарячого водопостачання. Що стосується конструкції таких котлів, то найпростіші моделі мають нагрівальний бак і Тени, а більш складні варіанти оснащені розширювальним баком і електронною системою управління.
Порівняння електродних і Тенових котлів опалення
Потужність котла | Плоза обігріву | Споживання кВт/год | Потужність котла | Площа обігріву | Споживання кВт/год |
3 кВт (1 фаза) | 50 м2 | 0,5 - 1,2 | 3 кВт (1 фаза) | 30 м2 | 1,1 - 1,4 |
5 кВт (1 фаза) | 80 м2 | 0,9 - 1,2 | 5 кВт (1 фаза) | 50 м2 | 1,6 - 2,1 |
9 кВт 3(фази) | 120 м2 | 1,8 - 2,3 | 9 кВт 3(фази) | 90 м2 | 3,0 - 3,9 |
25 кВт (3 фази) | 350 м2 | 4,5 - 5,5 | 25 кВт (3 фази) | 240 м2 | 8,5 - 10,1 |
Так виглядає класифікація електричних опалювальних котлів. Вся інформація, що знаходиться Вище варто обов'язково вивчити, для того щоб купити підходящий для конкретного об'єкта прилад. Відповівши на питання, «які бувають електричні котли?& raquo; можна переходити до наступного розділу нашої статті, і з'ясувати відповідно до яких критеріїв підбирається оптимальний за конструкцією і ціною, ефективний електричний котел. На малюнку 1 зображена експлуатація електричного ТЭНового котла від виробника Protherm Ray CKAT.
Малюнок 1

Вибір електричного котла
Однією з найбільш необхідних характеристик для будь-якого опалювального обладнання є ККД. Від цього параметра залежить ефективність роботи і витрати на експлуатацію. Практично всі електричні котли мають коефіцієнт корисної дії в < strong>діапазоні 95-98%< / strong>. Тому при виборі даного обладнання варто враховувати інші характеристики функціонування.
Потужність електричного котла – це найважливіший параметр електричного котла. Він вимірюється в кіловатах і визначає кількість тепла, яке передається теплоносію в системі опалення. Потужність таких котлів забезпечується завдяки роботі електричних тенів, які вбудовані всередині теплообмінника.
Рівень потужності має бути таким, щоб повністю компенсувати теплові втрати з приміщень, а також при необхідності забезпечувати роботу системи гарячого водопостачання. Потужність для таких котлів в основному становить від 2 до 60 кВт. Щоб правильно підібрати електричний котел для опалення будинку по потужності, потрібно зробити теплотехнічний розрахунок всього будинку, а краще довірити всі розрахунки професіоналам, які знають всі нюанси даної сфери.
Також є проста відповідь на питання «як підібрати потужність електричного котла?» Цієї параметр можна визначити з наступного розрахунку 1 кВт на 10 м2утепленого приміщення з високої стелі не більше 3 метри. Коли Вам потрібно придбати двоконтурний електричний котел, який буде ще працювати для нагріву побутової гарячої води, тоді потужність пристрою повинна бути приблизно на 25% більше.
У будь-якому випадку потрібно завжди купувати електрокотел з запасом потужності, в тому випадку, коли буде падіння напруга в електричній мережі, яка зменшує ефективність роботи котла. З метою економії потрібно купувати електричні котли з регулюванням режимів їх функціонування.
Напруга в електромережі. Незважаючи на те, що цей фактор не стосується безпосередньо даного виду електричних котлів, на нього потрібно звернути увагу, коли йде процес підбору обладнання. Оскільки потужні котли живляться тільки від електричної мережі 380 В, потрібно дізнатися, якщо Лі < strong>можливість провестітрі фази< / strong> на даний об'єкт. Коли такої можливості немає, необхідно підбирати котел, який буде працювати на одній фазі 220 В.
Системи управління електричними котлами. З їх допомогою значно знижуються витрати на опалення, а також гаряче водопостачання. Різні моделі котлів оснащені різними функціями по зниженню енергоспоживання. Найчастіше для цього використовують системи автоматичного управління, які регулюють роботу котлів. Найпростішим і стандартним елементом, який застосовується в котлах, є термостат.
Він працює за такою схемою, користувач виставляє необхідну йому температуру теплоносія, коли котел нагрів воду до даного значення, термостат відключає живлення тенів, які нагрівають теплоносій.
Можливістю максимальної економії , а також найбільш плавним регулюванням температури мають котли з вбудованим мікропроцесорним блоком автоматики< / strong>. Такий електричний котел буде коштувати значно більше в порівнянні зі стандартними, але витрати на нього досить швидко окупаються в подальшому, завдяки економії енергії.
Комплектація електричного котла впливає на його вартість, а також на ефективність роботи. Як вже згадувалося вище, покупка дешевих котлів з неповною комплектацією може спричинити за собою додаткові витрати на придбання важливих елементів та їх окремий монтаж.
Що стосується більш повної комплектації, електричних котлів, то деякі їх моделі є свого роду міні-котельнями і обладнуються циркуляционным насосом, расширительным баком, выносными датчиками температуры, фільтром очищення води, а також системою захисту від замерзання та іншими доповненнями. Такі модифікації електричних котлів представлені в середньому і високому діапазоні цін. Що стосується додаткового нагріву води для гарячого водопостачання, то для цього котел повинен бути обладнаний розширювальним баком, а також циркуляційним насосом.
Рекомендовані параметри запобіжників і перетину провідників
Потужність котла (кВт) | Кількість ТЕНів | Макс. сила струму на 1 фазі (А) | Ном. сила струму запобіжника (А) | Січення силового кабелю (мм2) |
6 | 2 х 3 кВт | 9,5 (28*) | 10 (32*) | 1,5 (6*) |
9 | 3 кВт + 6 кВт | 14 (39*) | 16 (50*) | 1,5 (10*) |
12 | 2 x 6 кВт | 18,5 | 20 | 2,5 |
14 | 2 x 7 кВт | 23 | 25 | 2,5 |
18 | 3 x 6 кВт | 27,5 | 32 | 4 |
21 | 3 x 7 кВт | 32 | 40 | 4 |
24 | 4 x 6 кВт | 36,5 | 40 | 6 |
28 | 4 x 7 кВт | 43 | 50 | 10 |
*дійсно для випадку однофазного підключення
Окрім всіх перерахованих характеристик при покупці електричного котла важливо звернути увагу на його виробника. У цьому питанні перевагу краще віддавати авторитетним і добре відомим на ринку виробникам такого обладнання, наприклад, Protherm, Vaillant. Якість продукції даних виробників відповідає всім нормам, підтверджується відмінними відгуками покупців, а також сертифікатом відповідності та іншими необхідними документами.
Рекомендуємо переглянути електичні котли
Сподобалася стаття? Розкажіть друзям

Популярні статті
5532
В даній статті ми розглянемо різні електричні схеми підключення, а також схемі&n...
4701
Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення
4297
Здавалося б, що складного в завданні встановити якісну систему димоходу для прив...
3714
Так як ми є виробниками опалювального обладнання, клієнти запитують у нас про мо...
3311
Дана стаття містить інформацію про "Вимоги до котельного приміщення для твердопа...