На сьогоднішній день показники газу та електрики як енергоносії, як у короткостроковій та довгостроковій перспективі, значно програють твердому паливу. Ціна на газ для населення стабільно зростає догори та з 2011 року піднялись приблизно на 600-700%. З 1,1 грн до 7,4 грн станом на 2023 рік і це не кінцевий результат. Така ж ситуація з зростанням цін на електроенергію. В принципі, можна встановити багатотарифний лічильник, але за витратами це не дуже рятує.
Система опалення на базі твердопаливного котла за витратами на паливо в кілька разів економніша за газову або електричною системою опалення. Це основна причина зростання популярності твердопаливних котлів.
При виборі твердопаливного котла потрібно оцінити всі «плюси на мінуси». Особливостей зазвичай багато. Якщо основним критерієм вибору являються низькі витрати тоді власнику потрібен твердопаливний котел. Ціна на тверде паливо таке як, дрова, брикети, вугілля сильно відрізняється між собою, але якщо опалювати саме таким паливом, це буде дешевше приблизно в 2-4 рази ніж опалювати будинок газом або електрикою.
Купити паливо для твердопаливного котла – існує безліч варіантів. Можна купити брикети, дрова, домовитись на спеціалізованій фірмі, на деревопереробному підприємстві та багато інших варіантів.
Дрова та брикети зберігаються під навісом або в спеціальному приміщенні. Закладку дров можна робити будь-якої пори року, але саме краще заготовлювати дрова потрібно осінню, щоб спалювати їх повністю сухими, тоді твердопаливний котел буде працювати набагато ефективніше.
Процедура встановлення твердопаливного котла або його заміни, на відміну від газового чи електричного не вимагає звернення до відповідних органів.
Покращення автоматизації, продовження завантажувального інтервалу загальні завдання для виробників твердопаливних котлів. Кожен рік виробники опалювального обладнання анонсують свої новинки. Для України та її господарів, твердопаливні котли є логічним, правильним та ефективним рішенням.
Також можемо Вам дати одну пораду, як потенційному власнику пелетного котла. Якщо Ви не задоволені роботою свого котла, це не означає, що ця система дуже погано працює, або Ви купили не дуже добрий котел. Опалення приватного будинку пелетним котлом у власників, які правильно встановили пелетний котел, налаштували його та купляють пелети хорошої якості. Пелети також являються ключовим фактором в роботі опалювального котла.
Тепловіддача пелет залежить від способу їх отримання та якості. Найбільшу ефективність показують пелети з шкорлупи соняшника – тепловіддача більше 5 кВт/кг. Найменшою тепловіддачею володіють пелети з кукурузник відходів – не більше ніж 3,6 кВт/кг. В середньому високоякісна пелета забезпечує тепловіддачу порядку 5 кВт/кг, а для обігріву 1 метра квадратного необхідно 0,1 кВт/добу. ККД при спаленні пелети може коливатися в широкому діапазоні від 50 до 90%.
Побутові пелетні котли володіють відносно невеликою потужністю. Щоб забезпечити теплом житлове приміщення достатньо наприклад: будинок 150 квадратних метрів, тоді потрібний котел 15-18 кВт. Розрахунок на 1 квадратний метр опалювальної площі, потрібний 1 кВт теплової потужності, а також враховується 20% від запасу по потужності від котла.
Тепловий насос повітря вода для опалення використовується з максимальною ефективністю. Головною перевагою даного обладнання – являється економічність. Теплові насоси повітря вода на кожний споживаний 1 кіловат електричної енергії здатні виготовляти до 4,44 кіловати теплової енергії. Таким чином, система опалення складається набагато ефективнішою.
Принцип роботи теплового насосу повітря-вода значно відрізняється від традиційних опалювальних пристроїв. Оскільки традиційні пристрої для опалення засновані на спаленні палива. Тепловий насос працює по іншому. Він використовує одиницю електричної енергії та «перекачує» від 2 до 5 кВт тепла (в залежності від температури зовнішнього повітря).
Тепловий насос повітря вода для опалення будинку підходить ідеально. Він забезпечує
максимальну віддачу при мінімальному споживанні. В будинку таке обладнання встановити не важко, але наша компанія
Svittepla рекомендує щоб, монтаж теплового насосу повітря-вода, виконував професійний спеціаліст-монтажник, який має великий досвід в цій справі, а також, щоб Ваша система працювала правильно та ефективно в будь-яку пору року.
Детальніше про систему опалення та схеми підключення теплових насосів переходіть за посиланням тут.
Система опалення електричним котлом
Електричні котли призначені для роботи в системах опалення та мають ряд переваг. При наявності електрокотла Вам не потрібно обладнувати спеціальне котельне приміщення та витрачати зайві кошти на монтаж. Варто відмітити про експлуатаційні витрати, поряд з іншими видами палива, використання електрики в якості нагрівача, все ж дорожче. Електричні котли дуже
ефективні при опалюванні малих квартир та невеликих приміщень, саме там оптимальним рішенням є
встановлення електричного котла.
По конструкції електричні котли бувають двох видів: класичні на іонні. В першому випадку тепло виробляється ТЕНами, тобто спіраллю з великим супротивом, укладену в трубку або колбу, яка ти протіканні струму нагрівається та віддає тепло воді. ТЕНів може бути декілька та вмикаються вони паралельно. Потужність котла при цьому являється сумарною потужності ТЕНів.
Встановлення ТЕНів в спеціальному баку, який називається теплообмінником. До електричного котла також додається блок управління з регулятором. В другому випадку принцип дії котла заснований на тому, що вода являється провідником, в ній находиться два контакти, між якими протікає струм і тим самим нагріває воду.
Такий тип електричних котлів компактніше, але для таких котлів потрібна вода хорошої якості. Котли з використанням
ТЕНів, менш
вимогливі до якості води, але трохи більші в розмірах. Відмітимо, що настінний електричний котел як і газовий – це повноцінна міні котельня, у більшості моделей є вбудований
розширювальний так та
циркуляційний насос. Встановлення електричних котлів відбувається на стіні, працюють вони
практично безшумно, компактні по формі та не складні в монтажі, а також не вибагливі в експлуатації.
Електричний котел та буферний бак
Буферна ємність максимально нагрівається електрокотлом вночі і роздає тепло вже вдень. Щоб отриманої теплової енергії вистачало на 16 годин, потрібно правильно розрахувати обсяг теплоакумулюючого бака, виходячи із загальних тепловтрат будівлі. Теплові втрати будівлі залежать від площі і теплопровідності огороджувальних конструкцій. Не вдаючись тут в деталізовані розрахункові викладки, наведемо усереднені значення.
Потужність електричного котла вибирається з розрахунку1 кВт потужності на 10 кв.м площі . Знизу в таблиці ви можете подивитися за скільки часу електричний котел нагріє буферну ємність до 90 °С.
Обсяг
теплоакумулятора може бути різним. Чим більше ємність, тим більше тепла вона може вмістити, а значить, довше буде працювати на опалення без підігріву електрокотлом. Щоб зберегти 1 кВт теплової енергії
буде потрібно близько 30-40 літрів теплоносія.
Теплоакумулююча ємність об'ємом 1000 літрів зможе вмістити в себе 50-55 кВт тепла. Цієї кількості теплової енергії вистачить для опалення будинку площею 50 кв. м протягом 10-11 годин. Час, що залишився, температуру доведеться підтримувати основним джерелом тепла. Також в зимову пору року електричному котлу в деяких моментах буде важко нагріти бак, тоді наприклад вночі буде працювати
електричний котел, вдень буде працювати традиційний
твердопаливний котел.
Як вже говорили, у зв’язку з високою вартістю електроенергії такі котли краще купляти для встановлення в невеликих квартирах або дачних будиночках, а також в якості резервного живлення. Витрати можна зменшити, причому суттєво, іноді і в два рази, при встановлення багато тарифного лічильника та акумулятора, який буде накопичувати електроенергію вночі та віддавати її котлу в денну пору доби. Також значної економії можна досягти додатково встановити програматори, які в автоматичному режимі будуть підтримувати температуру в приміщення по заданому Вами графіку. Крім економії такі пристрої отримують комфортність роботи системи опалення в цілому.
Детальніше про систему опалення електричним котлом переходіть за посиланням тут.
Система повітряного опалення
Повітряне опалення – це далеко не самий новий метод обігрівати приміщення. З винаходом водяного опалення, повітряне відійшло на другий план. Але на даний час повітряне опалення
стає все популярнішим. Дуже часто даний тип опалення застосовується В США та Канаді, що свідчить про його
ефективність та
економічність.
Система повітряного опалення – це ще один тип опалювальної системи в порівнянні з водяною. В даній системі теплоносієм виступає нагріте повітря, яке переносить енергетичний потенціал з одного середовища в інше.
Повітряне опалення – це комбінація тепла в мережі повітроводів та повітророзподільних пристроїв. Джерелом нагріву являється теплогенератор на твердому паливі. Дане обладнання генерує певну кількість тепла, яке необхідне для обігріву житлового будинку або виробництва, відповідно – це тепло переноситься повітрям по повітроводам в задане приміщення.
Відрізняють
канальні та
локальні системи повітряного опалення. Обладнання для локальних систем це може бути
повітряні теплогенератори, які встановлюються в опалювальному приміщенні. Відповідно обігрівається тільки відносно невеликий простір навколо себе.
При цьому створюється перепад температур: повітря тим холодніше чи дальше від джерела. Такий метод опалення підходить для
невеликих та середніх приміщень, не відстані тепле повітря від теплогенератора може приходити по
спеціальним відведеним каналам від
теплогенератора.
Канальне опалення важче, для нього потрібно, організувати спеціальну систему розподілу повітря, з вентиляторами, очисними фільтрами, механізмами вологості та зворотними і проточними повітроводами, а також різними датчиками. Однак така складність обладнання цілком виправдана – канальне опалення працює дуже ефективно.
Крім цього, дає можливість про необхідність контролювати температуру зонально. Тобто контроль температури буде проводитись індивідуально для кожної кімнати або приміщення. Для цього достатньо встановити в кожній опалювальній зоні окремий датчик або термостат та діючим образом регулювати температуру під Ваші потреби. Такий підхід дає можливість додатково підвищити показники енергоефективності системи.
Канальні повітряні системи підходять для достатньо великих за площею за площею об’єктів як і побутового та комерційного призначення (магазини, офіси, склади, теплиці і т. д.). Однак потрібно мати на увазі, що її собівартість для невеликої будівлі або житлового будинку може бути високою, що втім окупається її перевагами.
Повітряне опалення може бути, як природнім (гравітаційним), а також примусовим. В першому випадку пересування повітря проходить за рахунок різниці температур та щільності повітряних мас. При такій системі опалення, тепле повітря, яке поступає через вентиляційні повітроводи витісняє холодне повітря в нижню частину приміщення.
В системах з примусовою циркуляцією використовується внутрішнє джерело енергії для забезпечення потрібної інтенсивності циркуляції. Така система являється більш ефективною та не залежить від відкритих дверей та вікон. Крім того, застосування вентиляторів дає широкі можливості регулювання подачі та температури в приміщенні, що достатньо неважко організувати з використанням сучасних систем автоматизації. Управління тепловим комфортом можна здійснювати з допомогою автоматики та програмованого термостату з налаштуваннями температури повітря різних режимів. Даним чином, забезпечується високий комфорт та економність системи повітряного опалення.
Детальніше про повітряну систему опалення переходіть за посиланням тут.
Система опалення тепла підлога
Тепла підлога як основна система опалення, частіше за все використовується саме в приватних будинках. В першу чергу із-за того, що їх володарям не потрібно отримувати дозвіл на від комунальних служб. Кожний господар сам повинен вибирати найбільш комфортну систему опалення та частіше всього відбувається ще на етапах будівництва будинку.
Розглядаємо варіант опалення приватного будинку
теплими підлогами, Ви повинні розуміти
принцип роботи обладнання і коли це вигідно.
Тепла підлога – це система з
температурою теплоносія всього 45°С. В порівнянні з радіаторами такий показник дає можливість виграти під час нагріву теплоносія. Що стосується інерції, то в теплих підлогах вона також більше, ніж у радіаторів.
Монтаж водяної теплої підлоги
Стандартно прокладку
труб водяної теплої підлоги виробляють в
піщано-цементну стяжку. Це обов'язкова умова визначено специфікою монтажу: структура стяжки передбачає
стійкість до ударів і великій питомій тиску (500 Н / см.кв), тим самим вона виконує функцію захисту труб від механічних пошкоджень і впливів різних речовин. Також слід враховувати, що сама труба має не великий діаметр, в наслідок чого поверхню площі, яка контактує з навколишнім простором мала, а повітря, володіючи хорошими теплоізоляційними властивостями, буде перешкоджати тепловому розподіленню, тому труби безпосередньо взаємодіють з матеріалом стяжки підлоги, яка в результаті виконує роль нагрівального елемента з великою тепловіддачею.
Тому дотримання технологічних вимог при створенні поверхні, необхідної для правильного розташування труб, є важливою умовою. Спершу підлогу звільняється від частинок сміття і по можливості максимально від пилу, обов'язково оцінюється горизонтальний рівень поверхні, так як різниця в висоті сторін кімнати призведе до того, що товщина основної стяжки, в якій будуть знаходиться труби, буде мати різні показники, в результаті поверхня підлоги передаватиме нагрів нерівномірно.
Наступним кроком буде розміщення на поверхні вирівняного статі гідроізоляційної плівки. Вона необхідна для захисту від попадання вологи з рівнів, розташованих внизу. Після цього по периметру кімнати проклеюється
демпферна стрічка, яка
врівноважує вплив теплового розширення піщано-цементної стяжки. Маючи висоту
10-15 см, стрічка дозволяє перекривати товщину теплоізоляції і шар стяжки. Коли монтажні роботи будуть закінчені, необхідно зрізати непотрібні ділянки стрічки.
Перед початком розміщення труб необхідно передбачити наявність теплоізоляції. Так само важливу роль відіграє метод укладання труб. Є три варіанти розміщувати труби на поверхні підлоги: паралельний спосіб у вигляді змійки, спіральний - у вигляді равлика і комбінований, коли з'єднуються обидва способи.
Використовувати теплу підлогу замість центрального опалення в квартирі може бути дуже вигідно, але перед прийняттям рішення буде корисно провести деякі розрахунки. На результат впливає місцезнаходження квартири в будинку, та її площу, а також якість ізоляції. Наша компанія
«Svittepla» рекомендує доручити дану роботу
спеціалісту монтажнику, або проконсультуватись в
наших менеджерів щоб Ваша система працювала
правильно та ефективно.
Якщо говорити про опалення
теплою підлогою не можна не сказати про можливість програмування системи з допомогою
терморегулятора. Система може зменшувати навантаження в ті години коли Вас немає вдома та
підтримувати точно заданий діапазон температури в звичайний час.
«Розумний режим» в програмованих терморегуляторах додатковий метод
зекономити.
Тепла підлога як основне опалення –
це безпечна система і Вам не потрібно переживати за її роботи в будинку коли Вас немає. Відмінно прогріта
тепла підлога – це помірна вологість повітря, відсутність плісняви та грибків в приміщенні, приємні тактильні відчуття при перебування в кімнаті та ходженню по підлозі. В користь власного комфорту сьогодні теплу підлогу
вибирають все більше Українців.
Детальніше про систему тепла підлога переходіть за посиланням тут.
Опалення приміщень водяними тепловентиляторами
Одна з найпоширеніших проблем опалення приміщень – це високі стелі та велика квадратура приміщення. Стандартні системи радіаторного опалення тут безкорисні, а в більшості випадків, надмірно витратні.
До прикладу у Вас виробниче приміщення, яке потрібно обігрівати тільки певний час доби, швидко та ще певно локаційні зони. При загальноприйнятній системі опалення – це достатньо важко, тим більш якщо, в приміщенні висока стеля. Весь конвекційний потік теплого повітря йде вверх та гріє стелю, а не ту зону де ми потребуємо комфортної теплої температури.
Як раз в цьому випадку зручніше та дешевше обійтись підключенням
водяних тепловентиляторів. Ви можете зробити
теплову завісу на вхід в приміщення для
відсікання холодного повітря, вибрати варіанти подачі теплого повітря з стін або стелі і обігріти тільки вибрані робочі місця.
В даному випадку вдало поєднуються
повітряне та
водяне опалення. З вечора до ранку підтримується
мінімальна температура повітря та
котел працює в режимі підтримки, а в робочий час піднімає температуру теплоносія, включаєм
тепловентилятори та швидко нагріваєм повітря в приміщеннях.
Застосування водяного тепловентилятора
- опалення станцій технічного обслуговування (СТО)
- обігрів теплиць
- опалення складу
- швидке теплопостачання в приміщення в певний час
- додаток до вентиляції в великих приміщеннях, магазинах та складах
Якщо провести порівняння, по
ефективності обігріву приміщень, між стандартними
радіаторами,
теплою підлогою та
тепловентиляторами, то спостерігається
велика різниця як в ефективності обігріву так і в фінансових витратах.
Основна перевага повітряного опалення, це подача теплого повітря зверху вниз, що дає рівномірний розподіл тепла, а не як в стандартному варіанті де тепле повітря від радіаторів піднімається знизу верх та гріє стелю і розсіюється шарами теплого та холодного.
Головне, що ми зможемо вирішити з допомогою тепловентиляторів – це направлення теплових потоків на відстань до 25 метрів від джерела тепла, контролювати швидкість потоку повітря та його температуру. Система контролю роботи тепловентиляторами чудово з цим справляється, достатньо провести основні налаштування автоматики.
Опалення теплиць - ось одна з основних областей застосування
тепловентиляторів. Тут вирішуються питання опалення великих об’ємів приміщень та подачі
теплого повітря на великі відстані. Звичайні радіатори довго не протягнуть в теплих та вологих умовах, підігрів ґрунту також не варіант, коренева система рослин може загинути. Інфрачервоні обігрівачі в теплицях категорично протипоказані, так як нагрівають безпосередньо сам об’єкт, що може слугувати загибелі рослинам.
Переваги водяних тепловентиляторів для обігріву приміщень
- можливість монтажу на стелю та стіни
- встановлення додаткових насадок для розподілення повітря
- простий ти швидкий монтаж
- автоматичний режим роботи
- швидкий нагрів приміщень
- локальний обігрів потрібних зон в приміщенні
- економія на опалення та невеликі витрати на встановлення
- можливість застосування для охолодження та підмішування повітря
Розміри водопровідних труб для підключення тепловентиляторів
Кількість тепловентиляторів Volcano для підключення |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
Максимальні витрати води м3/год Volcano Mini |
0,9 |
1,8 |
2,8 |
3,7 |
4,6 |
5,5 |
6,4 |
7,4 |
8,3 |
9,2 |
Діаметр труби Volcano Mini |
3/4 |
1 |
1 1/4 |
1 1/4 |
1 1/4 |
1 1/2 |
1 1/2 |
1 1/2 |
1 3/4 |
1 3/4 |
Максимальні витрати води м3/год Volcano VR1 |
1,3 |
2,7 |
4 |
5,3 |
6,7 |
8 |
9,3 |
10,6 |
12 |
13,3 |
Діаметр труби Volcano VR1 |
3/4 |
1 |
1 1/4 |
1 1/2 |
1 1/2 |
1 3/4 |
1 3/4 |
2 |
2 |
2 |
Максимальні витрати води м3/год Volcano VR2 |
2,2 |
4,4 |
6,6 |
8,8 |
11,1 |
13,3 |
15,5 |
17,7 |
19,9 |
22,1 |
Діаметр труби Volcano VR2 |
1 |
1 1/4 |
1 1/2 |
1 3/4 |
2 |
2 |
2 |
2 1/4 |
2 1/2 |
2 1/2 |
Максимальні витрати води м3/год Volcano VR3 |
3,3 |
6,6 |
9,9 |
13,2 |
16,6 |
19,9 |
23,2 |
26,5 |
29,8 |
33,1 |
Діаметр труби Volcano VR3 |
1 |
1 1/2 |
1 3/4 |
2 |
2 1/4 |
2 1/2 |
2 1/2 |
2 3/4 |
3 |
3 |
Монтаж тепловентиляторів Volcano
Максимальна дальність потоку повітря в вертикальному направленні складає 8-15 метрів, в залежності від типурозміру повітряного опалювального аппарату. Максимальна дальність в горизонтальному напрямку складає 14-25 метрів.
Настінний монтаж
Стелевий монтаж
Груповий монтаж
Для
правильного і рівномірного розповсюдження теплого повітря рекомендована відстань між тепловентиляторами моделі
VR1,
VR2,
VR3 складає 6-12 метрів, для тепловентилятора моделі
VR Mini складає від 3 до 7 метрів.
Недотримання при монтажі мінімальної відстані 0,4 метра від стіни або стелі, може викликати не коректну роботу тепловентилятора, а також підвищений шум або пошкодження самого вентилятора.
Схема підключення тепловентилятора до системи опалення
Детальніше про опалення з допомогою водяних тепловентиляторів переходіть за посиланням тут.
Сонячні колектори для опалення будинку
Загальноприйняте, що
сонячні інсталяції – дороге обладнання, яке потребує великих капітальних вкладень. Тому дуже важливо
оптимально підібрати компоненти для ефективної та надійної роботи, швидкої окупності. Розглянемо реалізований проект одної з розповсюдженої типової схеми обладнання системи сонячних колекторів для опалення та гарячого водопостачання приватного будинку.
Сонце посилає на землю велику кількість безкоштовної енергії, якою ми практично не користуємось. Тепло ми отримуємо спалюючи традиційні корисні копалини – газ, вугілля, деревина і т. д. Ціна на газ висока та росте з кожним роком. Звичайно, обладнання для перетворення сонячної енергії в тепло для опалення та підігріву води для ГВП також не дешеве.
Питання в тому, що воно навіть при застосуванні в побуті для власних потреб має певний термін окупності вкладень. Він в кожному певному випадку розраховується окремо, але при сьогоднішній вартості енергоресурсів може складати 3-5 років. Що являється цілком прийнятним.
В основі конструкції плоских колекторів лежить абсорбер (поглинач) і мідні трубки з рідиною (суміш гліколю з водою з дуже низькими показниками точки кипіння — максимальна температура близько 200°С). Теплоносій забирає тепло у поглинача через мідну трубку. Теплообмінник захищений корпусом колектора і має ефективний тепловий захист (мінеральна вата товщиною близько 50 мм), що забезпечує мінімальні теплові втрати. Зверху колектор покривається склом з низьким вмістом заліза.
Конструкція плоского колектора
- 1 – скло
- 2 – мідна трубка
- 3 – повітря або інертний газ
- 4 – абсорбер
- 5 – теплоізоляція
- 6 – листовий метал
- 7 – корпус колектора
Вакуумний колектор складається з трубок і основного корпусу. У трубці вакуумного колектора знаходиться
мідний теплообмінник з тепловою трубкою (трубчастий теплообмінник), заповненої випаровується рідиною. Теплоносій через трубчастий теплообмінник забирає тепло. Максимальна температура в стані простою
близько 270°С. Вакуум в скляних трубках забезпечує
оптимальну теплоізоляцію, і майже повністю виключаються втрати на конвекцію між скляною трубкою і поглиначем. Всі трубки приєднуються до збірного колектора.
Конструкція вакуумного колектора
- 1 – збірний колектор
- 2 – теплоізоляція
- 3 – корпус
- 4 – вакуумна трубка
- 5 – трубчастий теплообмінник
- 6 – направляючий лоток
- 7 – абсорбер
- 8 – відбиваюча поверхня
Монтаж сонячних колекторів рахується простим в обслуговуванні та недорогим в експлуатації. Оскільки геліосистеми характеризуються довготривалим терміном дії, то і можуть розглядатись в якості довготривалої інвестиції. Вони також підвищують вартість нерухомості. Системи не потребують частого обслуговування та працюють за принципом «встановив та забув».
Встановлення
сонячних колекторів для опалення та ГВП з однієї сторони підвищує надійність теплопостачання, виключаючи залежність від єдиного, як правило традиційного (газ, тверде паливо) джерела тепла. З іншої сторони, збільшує його ефективність, даючи використовувати доступні природні ресурси. Сонячна енергія може
покрити 50-60% від загальної річної потреби.
Так як велика частина енергії в будинку іде на опалення, то найбільший економічний ефект спостерігається при комбінації нагріву контуру ГВП та підтримки опалення.
Геліосистеми, як в цілому і системи з відновлюваними джерелами тепла складаються з багатьох компонентів, які часто встановлюються окремо та повинні працювати узгоджено один з одним. Наведемо приклад: систему використання сонячної енергії компанії
Hewalex (Польща). В ньому сонячна енергія використовується для нагріву контуру
водопостачання,
підтримки опалення в зимовий період,
нагріву теплої підлоги в літній час, а також для
нагріву води в басейні.
Детальніше про сонячні колектори для опалення переходіть за посиланням тут.