Пелетні пальники, порівняння, розрахунок (модернізація твердопаливного котла)
Чим більше дорожчає газ, тим більш популярними стають котли на тверде паливо. Особливо цікавішими являються пелетні котли, в яких можна спалювати практичну різного типу пелету. Ціна такого палива звичайно змінюється, але не так стрімко і часто як ціни на газ та електрику. Тому цікавість Українських покупців до пелетних пальників та котлів зовсім не дивна.
Що таке пелетний пальник та як він працює
Пелетний пальник – це той самий пристрій, який відрізняє твердопаливний котел від пелетного. Пальник призначений для спалювання гранульованого ти іншого сипучого палива (в тому числі лушпиння масляних рослин), а також в деяких випадках може застосовуватись дрібно-фракційне вугілля. Даний пристрій ділиться на два абсолютно різних типи: факельні та ретортні пальники.
Пальники виготовляються з жаростійкої сталі або чавуну. Складаються з камери згорання та механізму подачі палива. Щоб створити умови для максимального повного згорання пелет, в конструкції пальника передбачений спеціальний отвір та повітроводи, а також регульовані вентилятори, які забезпечують примусову подачу повітря в зону згорання палива.
Паливо зберігається в спеціальних бункерах, які розташовані зверху або збоку котла. Пелета автоматично транспортується в пальник. Кількість на швидкість подачі пелети і подача повітря регулюється високоякісною автоматикою.
Факельні та шнекові пелетні пальники
Звичайний пелетний пальник оснащується певним набором датчиків, які спрощують управління процесом. Це можуть бути фоторезистори для контролю наявності полум’я, датчики тяги, термостат для захисту механізму від зворотного полум’я та інші, в тому числі автоматичний розпал.
Також автоматика пелетного пальника може взаємодіяти з термодатчиками з системи опалення, що дає можливість підтримувати встановлений користувачем температурний режим з мінімальними витратами палива. А в окремих випадках є можливість контролювати роботу циркуляційних насосів, бойлерів, а також змішувальних клапанів.
Факельний пелетний пальник
Факельний пальник являє собою металеву трубу, яка служить камерою згоряння. У ній встановлений шнековий механізм, що забезпечує подачу пелет в топку і приводиться в дію електроприводом. Полум'я видувається з труби горизонтально і направлено на протилежну пальнику стінку топки.
Конструкція факельного палника KIPI
- пальник (1)
- контролер (2)
- труба спіро (3)
- труба (4)
- вихідний кутовий редуктор (5)
- аварійний механічний датчик температури котла (6)
- датчик температури котла (7)
- датчик температури ГВП (8)
- Додаткове обладнання (докуповується окремо) кріплення пальника до котла-монтажний фланець (докуповується окремо) (9)
- бункер для пелет (докуповується окремо) (10)
- додаткові аксесуари і модулі для контролера (докуповується окремо)
Факельний пелетний пальник практично всеїдний. Він підходить для спалювання деревних пелет, агропеллет з лушпиння, соняшнику, соломи, подрібнених кукурудзяних качанів, а також прілого зерна та інших сипучих сільськогосподарських відходів. Компактний, легко вбудовується в будь-який побутовий котел. У тому числі в котел з невеликою топковою камерою.
Переваги факельного пальника
- автоматичне керування
- високий ККД (вище ретортних)
- компактні розміри
- можливість установки на будь-який твердопаливний котел
- простота обслуговування
- невимогливість до якості палива
Ретортний пелетний пальник (шнековий)
Ретортний пальник являє собою конструкцію з чашею для спалювання пелет. Паливо на чашу подається знизу, через отвір в центрі реторти. З бункера транспортується шнековим механізмом. Вогонь спрямований вгору.
Конструкція шнекового пальника
- дефлектор
- тарілка топки
- вінок топки
- коліно кришка
- повітряна камера
- оболочка штифти
- труба подачи
- шнек
- заглушка подачі
- ніжка подачі
- муфта для пожарного крепления
- двигун
- моторедуктор
- регенераційна втулка
- поводок
Повітря, яке надходить в зону горіння, продуває паливо і охолоджує саму реторту, запобігаючи її прогоранню. Крім того, через спеціальні отвори в пальнику або котлі в топку надходить вторинне повітря.
Є рухливі (вони ж оборотні) і нерухомі ретортні пальники. Перші дозволяють спалювати паливо, що утворює при горінні велику кількість золи (вологу тирсу, тріску, агропелети), а також вугілля з пилом. Нерухомі працюють на якісному сухому паливі – деревних пелетах, вугіллі дрібної фракції.
Переваги ретортних пальників
- потужніше і дешевше, ніж факельні
- дозволяють, при необхідності, переходити на інші види палива (дрова, вугілля)
Недоліки шнекових пальників
- за розмірами більше, ніж факельні
- не мобільні (монтаж і демонтаж досить трудомісткий)
- чутливі до якості пелет
- вимагають регулярного чищення
Пелетні пальники переваги і недоліки
- процес горіння повністю автоматизований. Власникам котла не потрібно постійно підкидати паливо і нескінченно бігати до котла
- залежно від якості пелет ККД котла може досягати 95%, що цілком можна порівняти з продуктивністю газових аналогів
- дають можливість плавно регулювати потужність котла, чим вигідно відрізняються від складних в управлінні моделей на твердому паливі
- економно і раціонально витрачають паливо
- при необхідності дозволяють легко і досить швидко припинити горіння, просто зупинивши подачу пелет
- можлива установка пелетного пальника в твердопаливний котел будь-якої моделі
Пелетний пальник для твердопаливного котла має і свої недоліки. Наприклад, вона повністю залежна від електрики. При відключеному живленні не буде працювати ні контролер, ні вентилятор, ні механізм подачі палива. Щоб забезпечити себе, можна придбати джерело безперебійного живлення або знімати пальник і палити котел дровами в ручному режимі.
Також потрібно мати на увазі-якщо Ви поставите на котел пальник для пелет, Вам знадобиться ще й бункер для їх зберігання. Це вимагає додаткових фінансових витрат і місця для установки паливного бункера.
Підбір бункера та витрати пелет
При пелетному опаленні, важливим фактором є обсяг бункера для зберігання пелет (паливних гранул). Якщо підібрати занадто великий бункер, то він може займати багато місця у Вашому котельному приміщенні. Якщо бункер буде занадто малий, то його обсягу може не вистачати для забезпечення безперервної роботи пелетного котла. Нижче ми наведемо усереднені показники по підбору пелетного бункера.
Для початку розглянемо "грубу" формулу розрахунку витрат пелетного котла на прикладі пелетного пальника потужністю 15 кВт. У середньому 1 кг пелет дає 5 кВт тепла/год. Даний пальник обігріває площу приміщення 150 м2 тобто 15/5=3 кг/год. ККД твердопаливного котла може досягти не більше 85%. Виходить, що при спалюванні 1 кг пеллет в котлі виділиться не більше 4,25 кВт (5×0,85=4,25). Важливим фактором може стати і те, що при опалюванні 1 м2 необхідно 100 Вт тепла, якщо навколишня температура досить низька і незмінна протягом 5 днів.
Яка витрата пелет виходить на добу? За місяць?
Вважаючи "Ват" одиницею виміру потужності, віднесеної до 1 годині, на опалення 1 м2 на добу потрібно 50 Вт (50×24=1200=12 кВт). При цьому потрібно витратити 0,28 кг пеллет на добу/1 м2. Порахувавши ці дані, можна чітко визначити вартість опалення:
- за добу витрата складе 28 кг (0,28×150=42 кг)
- за місяць витрата складе 1260 кг (42кг×30 діб)
За підсумками розрахунків виходить, щоб опалити пелетами площу 1 м2 доведеться витратити 12,6 кг палива. З іншого боку, відгуки та коментарі користувачів такого виду опалення приміщення на різних інтернет-ресурсах говорять про витрату пелет в холодну пору до 825 кг Якщо ці показники перерахувати на квадрат площі, тоді виходить 8 кг/м2. Все це свідчить, що цифра в 1260 кг за місяць занадто збільшена і не відповідає дійсності.
За отриманими параметрами можна зробити наступні висновки про витрату пелет на опалення будинку залежно від площі: 150 м2 – 1260 кг палива буде потрібно при обігріві слабо утепленого приміщення, 825 кг – з хорошою теплоізоляцією.
- 100м2 – 840 кг і 550 кг
- 50 м2 – 1260 кг і 825 кг відповідно першого пункту
- 200м2 – 1680 кг і 1100 кг
Згідно цих даних, можемо визначити, що для пеллетного котла в який встановлена пелетні пальник потужністю 15 кВт (Будинок площею 150 м2) при витраті 42 кг пеллет/добу необхідно бункер об'ємом:
- 0,5 м3 (500л) - під 350 кг. - 8,3 доби
- 0,75 м3 (750л) - під 430 кг. - 10,2 доби
- 1 м3 (600л) - під 600 кг. - 14,2 діб
Найбільш оптимальний бункер для опалення 150 м2 становить 0,5 м3.
Модернізація твердопаливного котла
Опалення будинку з допомогою твердопаливного котла – це достатньо специфічна процедура. Здавалось б все просто: потрібне тепло – завантажуй паливо і отримуй результат. Однак, як кожна «ручна робота», потребує постійного контролю. Необхідно підкидати паливо та в ручному режимі регулювати температуру (у випадку коли немає автоматичного контролера температури котла), а також потрібно очищати котел від залишків недопаленого палива.






Для того, щоб значно спростити та здешевити даний процес достатньо модернізувати котел з допомогою встановлення пелетного пальника. Таке обладнання являється компактним, підходить для більшості видів котлів, його легко встановляти, а також дає можливість чітко та правильно налаштувати роботу Вашого опалювального обладнання. При цьому саму систему опалення замінювати не потрібно.
Реконструкцію (модернізацію) твердопаливного котла під пелетний пальник можна проводити двома методами. Перший метод – це встановлення пальника в дверцята котла, при умові що габарити дозволять це здійснити. При цьому даний метод являється невигідним тому що, котел буде заставлений з передньої частини і Ви зможете використовувати тільки в автоматичному режимі. Також при даному методі необхідно вирішувати встановлення механізму подачі на конструкцію з колесами для практичності роботи з ним.
Другий метод полягає в тому, щоб підняти котел на декілька сантиметрів верх, встановити на нього спеціальну підставку, при цьому пальник встановлюється збоку (з права або з ліва), таким чином, щоб він не загороджував доступ до котла. В бік котла робиться отвір для встановлення пелетного пальника. Великою перевагою являється те, що Ви можете користуватись котлом як і з ручною подачею палива, так і котел буде працювати повністю в автоматичному режимі.
Інструкція по монтажу пелетного пальника
- злити теплоносій з системи
- відключити котел, зняти з нього обшивку, котел положити на бік
- вирізати потрібного розміру частину на 2,5 – 3 см від краю
- встановити підставку під котел
- встановити пальник
- вдіти обшивку
- підключити шнек до пальника
- підключити вентилятор подачі повітря
- встановити бункер
- встановити систему автоматики на котел
- підключити датчики температури
У відповідності з інструкцією підключити механізм подачі, вентилятор, при необхідності насоси до системи управління. Заповнити систему водою, в пробному режимі та перевірити всі місця з’єднання.
Примітка: В комплект пальників входить чавунний розпилювач, який призначений для розпилення полум’я по сторонам. Даний розпилювач використовується в сталевих твердопаливних котлах, в який полум’я вільно розпилюється, тим зменшує його дію. В чавунних котла функцію розпилювача виконує сама решітка.
Примітка: Необхідно налаштувати діапазон обертів вентилятора в сервісному режимі. Максимальну величину потрібно вибирати у відповідності з потрібною кількістю, так буде забезпечене 100% необхідне регулювання. Мінімальна кількість обертів вентилятора потрібно поставити на 20%.
Плюси використання пелетного пальника в твердопаливних котлах:
- пелети в камеру згорання поступають автоматично – Вам не потрібно постійно завантажувати дрова
- з допомогою автоматики Ви контролюєте задану температуру, а це означає, що Ви економите паливо
- пелети згорають чистіше, залишають менше золи – тому очищувати котел потрібно набагато рідше, що спрощує обслуговування котла
- час роботи на одному завантажені палива збільшується до 5 діб
Пелети це – високо-екологічне чисте паливо з вмістом золи не більше 3%. Пелети виготовляються з торфу, деревних відходів, відходів кукурудзи, соломи, лушпиння соняшника. А головне при згоранні виділяється приблизно в півтори рази більше тепла ніж від спалення звичайних дров.
Сподобалася стаття? Розкажіть друзям

Популярні статті
5532
В даній статті ми розглянемо різні електричні схеми підключення, а також схемі&n...
4701
Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення
4297
Здавалося б, що складного в завданні встановити якісну систему димоходу для прив...
3714
Так як ми є виробниками опалювального обладнання, клієнти запитують у нас про мо...
3311
Дана стаття містить інформацію про "Вимоги до котельного приміщення для твердопа...