logo

Пелети для опалення: характеристики та особливості

Пелети – це гранульований матеріал для обігріву приватних та промислових об’єктів. Паливі гранули – це екологічно чиста продукція, яка має вид гранул циліндричної форми діаметром 6 мм та 8 мм. Паливо застосовується в твердопаливних котлах, в тому числі з автоматичною подачею. Паливо у вигляді гранул зручно зберігати та транспортувати. Тому розглянутий біоматеріал сьогодні затребуваний серед власників будинків, складів, господарських будівель.

що таке пелети для опалення будинку фото

Якщо в будинку планується незалежна система опалення в зв’язку з постійним зростанням цін на газ та електрику, є сенс розглянути варіант встановлення твердопаливного котла, який працює з допомогою пелетних гранул. Як заявляють виробники, дане паливо повністю екологічне та має високе ККД. Перевіримо це твердження, підраховуючи витрати пелет на опалення будинку 200 м² , 150 м² та 100 м².

Що таке пелети?

Пелети – це паливні гранули, які виготовляють методом пресування з дерев’яної стружки, тріски, лупшиння, соняшника, відходів крупи та кукурудзи, торфу і навіть пташиного посліду. Вони мають форму циліндрів діаметром від 4 до 10 мм і довжиною 0,8 – 5,5 см. Для опалення в приватних будинка найчастіше використовують пелети, виготовлені з відходів деревної промисловості та лігніну – натурального в’яжучого матеріалу.

Теплота згорання

Для виготовлення паливних пелет застосовується сировина, яка відповідає ряду вимог. В результаті виходить біопаливо, яке відповідає Українським міжнародним стандартам. Однією з важливих характеристик являється теплота згорання. Даний показник визначається типом, хімічним складом вихідної сировини.

Самі затребувані види пелет для опалення:

  • З сосни – 4,73-4,95 кВт/кг
  • Дубові – 5,4 кВт/кг
  • З лушпиння соняшника – 5,1 кВт/кг
Деревні пелети мають низький показник зольності – не більше 0,5 – 0,7%. Вологість складає 7-9%. Це дозволяє використовувати деревне біопаливо для топки котлів в приватних будинках. Паливні матеріали з лушпиння соняшника мають показник зольності 2,5-4%, а вологості – до 9%. Із-за наявності в сировині невеликої кількості масла, біопаливо застосовується для спалювання в промислових котлах.

різновид пелети для опалення фото

Від однієї тони пелети виділяється така ж сама кількість енергії як при згоранні 480 м³ газу або 1,6 тонни дров. Пелети дійсно екологічні – дим який виділяється при згоранні, не має запаху та не забруднює навколишнє середовище.

Примітка! Багато виробників пелети включають в сировину для пелет різні добавки. Найпоширеніший варіант це – пісок. Але виявити неякісне паливо досить просто: варто лише спалити кілька пелет та подивитись, чи не залишається в золі пісок.

Переваги та недоліки пелетного палива

Як різновид палива для будинку, пелети у багатьох викликають сумніви – все ж таки дрова чи вугілля набагато звичніше. Спробуємо розібратись в позитивних та негативних якостях паливних гранул.

Плюси пелет:

  • Легкі в транспортуванні
  • Екологічні
  • Утворюють безбарвний дим і не виділяють неприємні запахи при згоранні
  • Довго зберігаються
  • При виборі опалення з допомогою пелет встановлюється спеціальне обладнання з автоматичною подачею, що практично повністю мінімізує людський фактор
Зверніть Увагу! При опаленні будинку пелетами не потрібна дозвільна документація на підключення котла на відмінну від використання рідкого палива (газу).

Мінуси пелетного палива:

  • Висока ціна опалювального обладнання
  • Закупівля, доставка палива та сервісне обслуговування котлів може викликати труднощі, якщо будинок знаходиться в селищі, віддаленому від великого міста
  • Присутність на ринку сировини низької якості

Важливо! Зберігати пелети можна тільки в добре провітрюваному та сухому приміщенні – при контакті з вологою вони можуть зволожитися та покритися грибком, та не будуть придатні для спалювання.

Пелетні котли

Котли на пелетні гранули використовують для опалення будинку. Потужність їх варіюється в залежності від площі приміщення. Є повністю автоматизовані системи, в яких участь людини необхідно тільки на етапі програмування.

Опалення котлом на пелетах відбувається з мінімальний людським фактором. Конструкція пелетного котла складається з окремих функціональних блоків:

пелетний котел Maxus BIOMAX фото

Паливо з допомогою шнеку автоматично подається в топку котла з бункера. Розмір бункера не обмежений – від його величини залежить довготривалість роботи без додавання палива. В пелетних котлах побутового призначення об’єм бункера складає від 200 до 2000 л. Завантажити бункер пелетами на повну, до палива можна не повертатись до тижня безперервного горіння котла.

Паливні гранули попадаючи в камеру спалювання, загоряються від автоматичного запалу, який знаходиться в пелетному пальнику. Дальше процес аналогічний роботі класичного твердопаливного котла. Вентилятор нагнітає повітря, підвищуючи інтенсивність спалювання. Нагріте повітря відає тепло теплоносію в теплообміннику. Топкові гази видаляються через димохід.

Основний недолік – висока вартість обладнання. Крім того, багато пальників, які встановленні в автоматизовані твердопаливні котли досить вибагливі до якості та розміру пелети.

Скільки потрібно пелет для опалення?

Витрати на опалення з допомогою пелетного палива розраховується за універсальною схемою. Для цього потрібно знати, яку кількість тепла потрібно для обігріву площі будинку та кількість енергії, що виділяється при згоранні 1 кг сировини. Розглянемо приклади підрахунку для будинків з різною житловою площею.

Деревні пелети: витрати на 100 м²

При використанні якісної сировини тепловіддача складе 5 кВт на кожен кілограм. А щоб обігріти 1 квадратний метр будинку з висотою стелі до 3-х метрів, знадобиться близько 100 Вт/год. Виходить що для опалення приміщення площею 100 м² за годину буде втрачено близько 2 кг пелет (10 кВт: 5 кВт). На добу потрібно 48 кг, а на місяць 1,4 тонни.

Опалювальний сезон в середньому триває 150 днів (або 5 місяців). Значить витрати пелет на опалення будинку 100 м² за холодну пору року складе біля 7-тонн. Але з огляду на те, що восени та навесні бувають досить теплі дні, коли на обігріві приміщення можна заощадити, цю цифру цілком можна зменшити до 4,5-5 тонн.

Важливо! Такий алгоритм підрахунків буде ефективний тільки для приміщень, які утеплені відповідно до рекомендацій СНІП.

Витрати на опалення приміщення площею 150 м²

Якщо підрахувати витрати пелети на опалення будинку 150 м² по загальноприйнятному алгоритму, отримаємо такі числа:
  • На опалення будинку за годину – 3 кг пелет
  • Добова норма – 72 кг пелет
  • Витрати на місяць – 2,2 тонни
  • Запас на опалювальний сезон – 11 тонн
У місцевості, де зими досить м’які, для обігріву 1м використовують іншу цифру — 50 Вт / год на 1 м². Тобто для добового обігріву 1м знадобиться близько 1,2 кВт або 0,24 кг пеллет, і витрати для будинку площею 150 м² складуть 36кг / добу. Значить, на місяць знадобиться трохи більше 1 тонни палива і за сезон витратиться близько 5 т. погодьтеся, такі цифри виглядають непогано.

Зверніть увагу! Показник витрати в 100 Вт/м рекомендується для суворого клімату з низькими мінусовими температурами та безперервним опаленням.

На замітку! Якщо вже бути дуже точним, то показник віддачі тепла в 5 кВт / кг необхідно коригувати залежно від ККД обладнання. В середньому, пелетні котли мають показник віддачі близько 85% значить при згоранні 1 кг гранул виділяється 5 кВт / кг * 85% = 4,25 кВт / кг.

Витрата пелет в будинку площею 200м²

З урахуванням вищенаведених алгоритмів витрата пелет на опалення будинку 200м² складе:
  • для суворої зими — близько 96 кг / добу або 2,9 тонни на місяць
  • для відносно м’якого клімату — 48 кг / добу або 1,46 тонни на місяць

Витрати пелет в будинку площею 200

При виборі пелет зверніть увагу на такі характеристики:

Колір — гранули можуть бути темно-коричневого, жовтого або світло-бежевого кольору. А ось сірий відтінок вказує на те, що були порушені умови зберігання, і в спресованому дереві з’явився грибок.

Довжина — системи подачі палива у більшості пелетних котлів розраховані на довжину гранул до 5 см. Але при ручному завантаженні в піч або камін цей параметр не має особливого значення.

Діаметр — ця характеристика також має значення тільки для спеціалізованих котлів з автоматичною системою подачі (вони програмуються на ширину 4, 6, 8 або 10 мм).

Запах — хороше паливо матиме легкий аромат деревної стружки зі солодкуватими нотками клею-лігніну. А ось якщо гранули пахнуть хвоєю або прілістю — не варто їх купувати.

Структура поверхні — наявність тріщин, сколів або здуття свідчить про порушення технології виготовлення пелет, неякісну сировину або додавання сторонніх добавок. У правильного палива повинна бути рівна і гладка поверхня. Наявність пилу і крихт — ознака поганої якості пресування і недостатньою щільності гранул.

На замітку! Якісні гранули завжди продаються в герметичній упаковці, що перешкоджає проникненню вологи.

За рахунок високої теплоти згорання пелетних гранул, коефіцієнт корисної дії пелетних котлів досягає від 89-91%. Це порівняно з ефективністю газових котлів та на 5-14% вище, ніж ККД в інших твердопаливних котлів.

Таблиця 1. Питома теплота горіння різних видів палива в порівнянні з пелетою

Вид палива Од. виміру Ккал кВт МДж
Пелета з деревини 1 кг 4100 4,7 17,17
Пелета з соломи 1 кг 3465 4,0 14,51
Пелета з шкарлупи соняшника 1 кг 4320 5,0 18,09
Свіжозрублена деревина (W=50-60%) 1 кг 1940 2,2 8,12
Свіжозрублена деревина (W=20%) 1 кг 3400 3,9 14,24
Природний газ 1 м3 8000 9,3 33,50
Кам'яне вугілля (W=10%) 1 кг 6450 7,5 27,00

Як перевірити, що нам пропонують продавці пелети?

Ми допоможемо вам дізнатися більше про якість товарів, пропонованих продавцями, а також розповімо докладніше про сертифікати, на які вони посилаються.

Важливо! Кожна сертифікована гранула має відповідне маркування/логотип даного сертифіката на мішку.

Характеристики класів якості деревних пелет для комерційного та побутового застосування за стандартом ENplus®:

Клас власності А1 – це пелета найвищої якості для використання в котлах і печах опалення домогосподарств. Спалювання піддонів цього класу характеризується низькою кількістю золи і азоту і високими параметрами горіння (ККД)

Клас власності A2 – включає піддони для використання у великих установках, m.in. через більшу кількість золи та азоту, що утворюється

Клас властивостей В – пелети цього класу можуть бути виготовлені з хімічно необробленої деревини господарських потреб, якщо вони не містять важких металів та хлорорганічних сполук у кількості, що перевищує значення в типовому вихідному матеріалі або вище значень, характерних для країни походження.

Також корисно знати, що на якість пелет істотно впливає сировина, яка використовується для виробництва. Всі види деревної сировини можуть використовуватися відповідно до ISO 17225-2 як сировина для виробництва деревних пелет. Сортамент сировини визначений в листовому стандарті EN ISO 17225-1, а нижче ми наводимо коротку таблицю про поділ сировини за класами якості пелет.

КЛАС А1
  • 1.1.3 Кругла деревина (а)
  • 1.2.1 Хімічно незабруднені залишки продукції деревообробної промисловості (b)
КЛАС А2
  • 1.1.1 Ціле дерево без гілок а)
  • 1.1.3 Кругла деревина (а)
  • 1.1.4 Терті залишки (а)
  • 1.2.1 Хімічно незабруднені залишки продукції деревообробної промисловості (b)
КЛАС В
  • 1.1 Ліси, плантації та інша деревна сировина з лісу
  • 1.2.1 Хімічно незабруднені залишки продукції деревообробної промисловості (b)
  • 1.3.1 Хімічно незабруднена деревина після споживання
a) Дерево, яке було оброблене засобами захисту від комах (наприклад, lineatus), не вважається хімічно обробленим. Мається на увазі той випадок, коли всі хімічні параметри гранули знаходяться в допустимих межах / або концентрація інгредієнтів занадто мізерно мала, щоб їх враховувати.

(b) Допускаються незначні рівні клею, мастила та інших добавок, що використовуються при осипанні лісопильних пиломатеріалів, якщо всі хімічні параметри гранул знаходяться в межах дозволених меж або концентрація занадто мала, щоб її можна було взяти до уваги.

Таблиця 2. Характеристика пелет

Параметр Одиниця виміру ENPLUS A1 ENPLUS A2 EN B DINPLUS
Діаметр мм 6 або 8 ± 1 6 або 8 ± 1 6 або 8 ± 1 6 або 8 ± 1
Довжина мм 3,15 ≤ л ≤ 4* 3,15 ≤ л ≤ 4* 3,15 ≤ л ≤ 4* 3,15 ≤ л ≤ 4*
Густота [кг/м³] Щільність 600 ≤ ≤ 750 Щільність 600 ≤ ≤ 750 Щільність 600 ≤ ≤ 750 Щільність 600 ≤ ≤ 750
Теплотворна здатність [%] ≥ 16,5 ≥ 16,5 ≥ 16,5 ≥ 18
Вологість % ≤ 10 ≤ 10 ≤ 10 ≤ 10
Пил і гранули набагато нижчі за стандартні % ≤ 1 сипуча гранула (≤ 0,5 мішка до 30 кг) ≤ 1 сипуча гранула (≤ 0,5 мішка до 30 кг) ≤ 1 сипуча гранула (≤ 0,5 мішка до 30 кг) ≤ 1 великий мішок та сипучі упаковки (≤ 0,5 мішка до 20 кг)
Механічна міцність % ≥ 98 ≥ 97,5 ≥ 97,5 ≥ 97,5
Зольність % ≤ 0,7 ≤ 1,2 ≤ 2,0 ≤ 0,7
Температура плавлення золи [°C] ≥ 1200 ≥ 1200 ≥ 1100 ≥ 1200
Теплотворна здатність (нетто) [кВт⋅год/кг] ≥ 4,6 ≥ 4,6 ≥ 4,6 ≥ 16,5 МДж/кг ≥ 4,6 кВт⋅год/кг
Додаткова вартість % ≤ 2 ≤ 2 ≤ 2 ≤ 2

Що відбувається, коли ми спалюємо неякісні деревні пелети?

Якісні деревні пелети спалюються до золи сіро-коричневого кольору (обгорілі волокна деревини, частинки пилу складають мізерно малу кількість).

Неякісні деревні пелети можуть характеризуватися занадто високим вмістом азоту, сірки, хлору, важких металів і золи, в них може міститися пісок – звідси утворення ажурних структур, що ростуть в пальнику котла = пошкодження нитки розжарювання, зниження ефективності горіння, більш швидка робота котла, прискорення корозії.

На малюнках зображена зола яка утворилась в наслідок згорання. Зола, що утворилася в результаті спалювання якісних сертифікованих пелет (фото зліва). Нагар, який утворився в результаті спалювання несертифікованих пелет (фото праворуч).

якість пелети після згорання фото

Як правильно зберігати пелети

Дешевше купляти пелету в не сезон, оптом на весь опалювальний період. Гранули можуть бути розфасовані в поліетиленові мішки по 30 кг, що зручно для невеликих котлів до 30-35 кВт, або в біг-беги – до 1000 кВт.

правильне зберігання пелети для котла фото

В подальшому, при зберіганні запасів пелети, для якісного спалювання потрібно зберігати їх теплотворні властивості. Для цього потрібно зберігати їх вологу на початковому рівні та не допустити намокання.

В критих будівлях або закритих приміщеннях з провітрюванням пелети зберігають на піддонах або стелажах над рівнем підлоги. Якщо паливо зберігається на вулиці, то упакування накривають для захисту від прямих сонячних променів та осадків. Також потрібно дивитись за цілістю мішків. Самий надійний варіант зберігання – це в спеціальних герметичних бункерах з пластику або металу. Для цього методу зберігання потрібна додаткова площа.

Сподобалася стаття? Розкажіть друзям
Пелети для опалення: характеристики та особливості
0
Автор статьи -

Популярні статті

Схеми підключення водяних тепловентиляторів до системи опалення фото
5532
В даній статті ми розглянемо різні електричні схеми підключення, а також схемі&n...
Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення фото
4701

Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення

Правила підбору та монтажу системи димоходу для твердопаливного котла фото
4297
Здавалося б, що складного в завданні встановити якісну систему димоходу для прив...
Монтаж опалювального обладнання фото
3714
Так як ми є виробниками опалювального обладнання, клієнти запитують у нас про мо...
Котельне приміщення для інсталяції твердопаливного котла фото
3311
Дана стаття містить інформацію про "Вимоги до котельного приміщення для твердопа...

Ми у Фейсбуці