Підбір блоку безперебійного питання (ББЖ) та акумулятора для твердопаливного котла
Власні котельні приміщення давно стали невід’ємною частиною підприємств та установ, а також приватних будинків та багатоквартирних будинків. В умовах безперервних тарифів на комунальні послуги в Україні, а на даний час з агресією росії проти України, все можливі різновидності опалювальних котлів стають діючим засобом оптимізації витрат на обігрів приміщення.
Для оптимізації ризиків пов’язаних з нестабільністю живильної мережі, в схемах підключення котельного електрообладнання широко використовуються джерела безперебійного живлення. Вони забезпечують надійне та безпечне живлення всіх складових опалювальної системи.
Блоки безперебійного живлення застосовуються для:
- твердопаливних, повітряних, газових та рідино-паливних котлів
- програматорів та контролерів котла
- циркуляційних насосів
- аварійної, пожежної та охоронної сигналізації
- модулів провідного та безпровідного зв’язку
Застосування ББЖ для твердопаливних котлів виконує наступні завдання:
- забезпечення достатньої циркуляції теплоносія в системі опалення
- припинення роботи твердопаливного котла
- робота автоматики та контролерів
- гарантія збереження заданих налаштувань блоків управління
Генератор або джерело безперебійного живлення
При регулярних відключеннях напруги, багато користувачів вирішують зменшити свою залежність від проблем на лінії, шляхом встановлення резервного джерела живлення. При цьому нерідко виникає питання, що краще використовувати – генератор або ББЖ. Насправді при влаштуванні запасної лінії без ББЖ не обійтись, в будь-якому випадку існує лише три варіанти технічного рішення.
- використання безперебійника та акумулятора в якості джерела тепла
- застосування зв’язки генератора та ББЖ
- використання сонячних панелей та ББЖ
В схемі джерела безперебійного живлення з генератором обов’язково, оскільки він в певній мірі захищає Вашу мережу від небажаних явищ, властивих роботі електрогенератора – високих пускових струмів та неякісної вихідної напруги. Крім того генератор не зразу виходить на робочий режим, на запуск йому буде потрібний даний час, протягом якого акумулятори ББЖ візьмуть на себе все навантаження в мережу, що забезпечить його безперебійну роботу.
Таким чином, при необхідності дуже довготривалої автономної роботи котельного приміщення, доцільне застосування генератора в парі з безперебійним живленням. Якщо ж трапляються недовгі аварійні відключення основної лінії, можна обмежитися тільки ББЖ з акумуляторами.
Який тип ББЖ підходить для котельної – саме розповсюджене питання
Такі види обладнання як електронний блок котла, циркуляційні насоси, допоміжна автоматика яка дуже чутлива до якості вхідного живлення. Для безаварійної роботи даних пристроїв потрібна чиста синусоїда, яку здатні видавати деякі моделі блоків безперебійного живлення, а також ББЖ з подвійним перетворенням енергії. Перші можуть використовуватись для підключення циркуляційних насосів, для яких під час переходів на резерв в декілька мілісекунд не являється проблемою. Для електронних компонентів та вузлів автоматики підходять тільки ББЖ типу «Online» в яких відсутня затримка перемикання.
Який підібрати ББЖ для опалення по потужності
При виборі безперебійного пристрою для котельного обладнання споживачі керуються різними параметрами, але основний показник це потужність ББЖ. Щоб визначити його величину, потрібно підсумувати споживану потужність всього навантаження, яка входить в систему опалення, а також добавити запас по потужності. Номінальна потужність споживання вказана на шильдах корпусу електрообладнання.
Як визначити запас по потужності
Практика показує, що достатньо запасом являється 20-30% від номінальної потужності навантаження. Що відбудеться якщо перебільшити дане значення? Як не парадоксально, використання ББЖ з великим запалом потужності не приведе до збільшенню тривалості автономної роботи, а скоріш всього на оборот. Причина проста – власне споживання джерела безперебійного живлення. Чим потужніший блок безперебійного живлення, тим більше електроенергії йому буде потрібно для підтримки своєї роботи.
Наведемо приклад: є два блоки безперебійного живлення з однаковими акумуляторами ємністю 100А/год. Потужність першого складає 350 Вт, іншого 1 кВт. Очевидно, що менш потужний безперебійник споживає менше енергії і послідовно пропрацює автономно більше.
Таблиця приблизного часу роботи ББЖ від акумулятора
Інші параметри ББЖ
Крім потужності навантаження, при підборі кількості та ємкості акумуляторів для ББЖ для котла потрібно враховувати такі вихідні дані:
- необхідний час автономії – чим більше воно, тим вище повинна бути ємність
- ККД системи безперебійного живлення – тут залежить зворотно пропорційна
- допустима глибина розряду, обумовлена технічними характеристиками інвертора
Струм зарядки, який повинен знаходитись в діапазоні 5-10% від загальної ємності підключених акумуляторних батарей. Слід, також робити поправки на температуру навколишнього середовища, в якому планується експлуатації ББЖ, а також на неминуче постійне зниження ємності АКБ протягом часу.
Контроль роботи ББЖ в системі опалення
Джерело безперебійного живлення – це невибагливий та надійний пристрій, який не приносить проблем при умові дотримання правил його монтажу та експлуатації. Інструкція для ББЖ містить всеосяжні рекомендації по його використанню. Системи індикації режимів роботи та несправностей.
Декілька порад для збільшення експлуатаційного терміну безперебійного живлення
Якщо вимкнене електропостачання відсутнє, рекомендується періодично проводити «тренування» акумуляторних батарей. Для цього потрібно один раз на пів року відключати ББЖ від зовнішнього електроживлення, даючи навантаженню попрацювати в режимі живлення від акумуляторних батарей протягом часу, яке дозволяє ємкість акумулятора. Бажано не допустити повного розряду батареї достатньо 50-70%.
Якщо в теплий період року твердопаливний котел, а разом з ним і ББЖ не експлуатується, відімкніть від нього акумулятори та збережіть їх зарядженими, обов’язково в сухому та чистому місці.
Не допускайте роботу ББЖ в запиленому приміщенні – це загрожує появі шару пилу на силових елементах електричного пристрою, що погіршить його охолодження. Слідствам порушення теплообміну стане перегрів та наступний вихід з ладу ББЖ. Якщо по об’єктивним причинам неможливо повністю виключити попадання пилових частин в джерело, його потрібно час від часу відкривати щоб почистити внутрішні частини.
Наявність безперебійника не скасовує необхідності контролювати якість напруги в живлячій електромережі, оскільки в можливостях навіть самого кращого ББЖ є межа. При над інтенсивній роботі пристрій протягне недовго. Слід врахувати що перехід на живлення від акумуляторних батарей – це швидше за все аварійний ніж нормальний режим роботи.
Все електричне котельне обладнання повинно бути заземлене.
Побутові генератори
Невеликі, легкі, недорогі генератори з повітряним охолодженням. Для короткочасних запусків для недовгої роботи. В свою чергу порубові портативні генератори можуть мати відмінності між собою.
По типу палива:
- бензинові генератори
- дизельні генератори
- газові генератори
По потужності:
- бензинові та газові від 1 кВт до 10 кВт (рідко 15 кВт)
- дизельні від 5 кВт до 20 кВт
По напрузі:
- однофазні (220В)
- трифазні (380В)
Види генераторів та їх відмінності по типу палива
Якщо взяти два однакових генератора, дизельний та бензиновий (природно, обидва вони будуть портативними, так як стаціонарних бензинових генераторів не існує), тоді їх відмінності за рахунок різного типу палива будуть наступними:
По габаритам:
- дизельний генератор буде більш масивним та більш важким
По витраті палива:
- бензиновий генератор буде споживати більше палива
По запуску в холодний час:
- бензиновий генератор запускається краще
По довговічності:
- дизельний генератор в два або три рази більш довговічніший
По вартості:
- ціна бензинового генератора у двічі дешевше
ББЖ встановлюється між генератором та котлом опалення та виконує функцію буфера, бере на себе всі стрибки напруги. Увага! Частоту напруги ББЖ не виправляє! У випадку виходу частоти за діапазон 45-55 Гц, ББЖ перемикається на живлення від акумуляторних батарей, захищаючи тим котел. Також ББЖ не вирішує проблему відсутності «нулю» з генератора. Іншими словами, якщо котел не запуститься від генератора, тоді ББЖ також не завантажиться. Справа тут не в формі сингалу або в відхиленні по частоті, а справа в відсутності твердого нуля на генераторі.
Завершення
Надіємось, що дана стаття допомогла Вам визначитись, яке потрібне безперебійне живлення для котла опалення або обслуговуваних ним пристроїв. В будь-якому випадку звертайтесь в компанію «Svittepla» - наші спеціалісти дадуть Вам професійну консультацію по комплексному рішенню завдання стабільного електропостачання об’єкту з врахуванням всіх його особливостей, допоможуть купити потрібний Вам безперебійник та акумулятор для твердопаливного котла, які будуть забезпечувати надійну та високоякісну та довготривалу роботу Вашого обладнання.
Сподобалася стаття? Розкажіть друзям
Популярні статті
5532
В даній статті ми розглянемо різні електричні схеми підключення, а також схемі&n...
4701
Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення
4297
Здавалося б, що складного в завданні встановити якісну систему димоходу для прив...
3714
Так як ми є виробниками опалювального обладнання, клієнти запитують у нас про мо...
3311
Дана стаття містить інформацію про "Вимоги до котельного приміщення для твердопа...