Різні типи та системи з'єднання труб для опалення
Для того щоб зробити з'єднання труб опалення використовуються різні методи і матеріали. Спосіб з'єднання цих опалювальних елементів між собою безпосередньо залежить від того, з якої сировини були виготовлені такі труби. Найбільш часто застосовуваними для монтажу трубопроводів є труби з поліпропілену, сталі, металопластику та міді.
В даній статті ми розповімо про те, які методи найчастіше застосовуються монтажниками при установці перерахованих вище типів опалювальних елементів.
Методи стикування труб з поліпропілену
- розтрубне зварювання - в даному випадку один попередньо розширений кінець труби поміщають в інший
- муфтове зварювання - тут кінці двох елементів з'єднуються між собою за допомогою муфти
У разі стикування труб з великим діаметром (від 63 мм) вдаються до використання стикувального зварювання. Цей метод монтажу не вимагає додаткових з'єднуючих елементів, зберігаючи відмінну ступінь фіксації труб. Також можна застосовувати і відповідні за розміром фітинги (муфтове зварювання). При наявності труб з діаметром 40 мм зручніше застосовувати ручне зварювання, а ось елементи більшого розміру прийнято стикувати за допомогою спеціального апарату, який попередньо здійснює центрування.
Безпосередньо перед початком монтажу опалювальної системи варто ще раз ретельно продумати весь процес складання трубопроводу. Це дозволить уникнути в момент роботи небажаних нюансів, які впливають на підсумкову якість збірки опалювальної системи.
- оптимальний час нагріву паяльного апарату 5 секунд
- рекомендована температура плавлення поліпропілену 270°С.даного параметра можна домогтися за допомогою спеціального тумблера, встановленого на зварювальному апараті
- слід зазначити, що технологія стикування труб системи опалення буде змінюватися в залежності від місця і пори року
- у разі стикування труб більшого діаметру час розплавлення матеріалу також дещо збільшиться
- рекомендований час фіксації елементів великого діаметру між собою після їх нагрівання становить від 30 секунд і більше
- після досягнення необхідної температури, на насадки паяльника для поліпропіленових труб – для зовнішнього і внутрішнього розміру поперечного перерізу труб – одночасно надягають і розігрівають стикувальні деталі (муфта, труба)
- в момент нагрівального процесу на опалювальних елементах формуються "відбортовки"
- за підсумком нагрівального процесу з насадок знімаються обидві частини і стикуються між собою шляхом рівномірного несильного натискання на них з обох сторін в сторону один одного і фіксації в такому положенні. Будь-які обертання і зайві рухи під час з'єднання елементів неприпустимі, так як це може порушити вийшов шов
- сполучені елементи слід утримувати протягом 30 секунд для більш надійного зчеплення частин опалювальної системи. Необхідно додати, що бортик повинен бути рівним по всій довжині з'єднання
Параметри зварочного процесу
Шляхи стикування труб з металопластику і PEX-труб
Металопластикові елементи і PEX-труби часто зістиковують за допомогою одного і того ж методу. Тут ми детально опишемо технологію монтажу теплопроводу з вищезазначених матеріалів.
- із застосуванням компресійних фітингів
- із застосуванням прес-фітингів (опресовування труб опалення)
Стикування труб компресійними фітингами
Даний вид фітингів більш зручний в роботі. Компресійні фітинги можуть бути використані і для складання систем водопостачання холодного типу. Монтаж трубопроводу, що проводить гарячу воду, також здійснюється монтажниками за допомогою згаданих фітингів.
При складанні вищеназваних трубопроводів необхідність в спеціальному обладнанні для зшивання металопластику і поліпропілену відпадає. Для того щоб з'єднати між собою частини труб будуть потрібні лише пара гайкових ключів і ножиці-секатор.
- спочатку на кінець труби з боку стикування поміщається обтискна гайка
- далі за гайкою слід надіти кільце розрізного типу, при цьому край кільця необхідно розмістити на відстані 1 мм щодо зрізу труби
- потім труба насаджується до упору і закріплюється на штуцері фітинга. При цьому зняття фаски з труби не потрібно
- обтискну гайку встановлюють за допомогою гайкових ключів
При затисненні гайки докладати зайві зусилля не рекомендується, так як висока ймовірність прорізки труби.
Стикування труб із застосуванням прес-фітингів
Фітинги пресового типу для металопластикових труб, а також зшитого поліпропілену дають можливість надійно з'єднувати частини опалювальної системи. На жаль, така конструкція в подальшому не зможе бути роз'єднана. Для виконання монтажу таким способом потрібно застосування спеціального прес-інструменту.
- на кінець труби необхідно надіти гільзу затискного нарізного типу
- потім в трубу до упору поміщається розширювач з потрібним поперечним перерізом
- рукоятки розширювача не поспішаючи з'єднують між собою і фіксують в такому положенні на нетривалий час
- штуцер фітинга вставляється в трубу. Завдяки своєму унікальному молекулярному складу, труби піддатися усадки, що допоможе щільно зафіксувати фітинг з трубою
- трубу за допомогою ручного або гідравлічного преса надійно запресовують на фітингу
Монтаж сталевих труб
- різьбовий
- зварювальний
- муфтовий
- фланцевий
З'єднання різьбовим методом
В даному випадку різьбове з'єднання труб опалення рекомендується застосовувати на тих місцях теплопроводу, де можна проконтролювати надійність стикування труб для полегшення подальшого ремонту опалювальної системи. У більшості випадків на трубах різьблення робиться за допомогою спеціальних інструментів.
Зварювальне з'єднання опалювальних труб зі сталі
При монтажі трубопроводу сталеві труби найчастіше стикують за допомогою електрозварювального апарату. В даному випадку названий процес передбачає наявність металевих електродів, які служать провідниками і виступають в якості «присадки», що з'єднує зварювальний шов.
- перед самим зварювальним процесом необхідно в обов'язковому порядку очистити від забруднень, сміття і піску всі деталі трубопроводу
- при необхідності постаратися привести в початкове положення деформовані кінці елементів або рівномірно обрізати кінці труб
- у разі дугового зварювання, зовнішні і внутрішні поверхні труби на місці стиків слід зачистити на 10 мм в ширину
- кожен закінчений шар перед накладенням подальшого слід очистити від шлакових утворень
У більшості випадків первинний зварювальний шар створюється шляхом наплавлення ступінчастого характеру. Далі йдуть суцільні шари. При стикуванні елементів опалення робиться розбивка на ділянки ступінчастою наплавлення з подальшим з'єднанням через один отриманих ділянок. Після - залишилися місць труби.
Нанесення первинного зварювального шару вимагає особливої уваги. В даному випадку кожна кромка тут повинна бути повністю розплавлена. Якщо ж був виявлений брак, операцію рекомендується провести повторно, попередньо забравши зіпсовану ділянку.
Для накладення на первинний шар зварювання наступних швів трубу слід рівномірно і повільно повертати. Другий і третій шари рекомендується починати, зміщуючись, кожен раз приблизно на 15-30 мм від попереднього. Останній шов повинен вийти рівним і плавно переходить у зовнішню основу опалювального елемента.
Необхідно додати, що товщина труби визначає розмір зварних шарів. Так, для зварювання елементів, що мають розмір поперечного перерізу до 6 мм, використовується два шари. Для труби розміром 6-12 мм-три шари. Для елементів від 12 мм необхідно чотири шари зварювання.
Зварювання елементів опалення необхідно виконувати в безперервному темпі.
З'єднання за допомогою муфти
- у місцях, де буде закріплена муфта, попередньо наносяться мітки за допомогою маркера
- на муфту і кінці водопровідних елементів наносять герметик для труб опалення
- усередині муфти фіксується зазначений кінець труби, потім протилежну ділянку труби вирівнюється по одній осі з першої і на нього одягається муфта
З'єднання труб з металу за допомогою фланців
Стикування труб за допомогою фланців-один з найбільш застосовуваних методів для монтажу опалення. Для цього потрібна наявність спеціальних фітингів, іншими словами фланців, які мають гумову прокладку. Стикування здійснюється за наступним принципом:
- на ділянці з'єднання кінець труби необхідно акуратно обрізати, щоб він був гладким і строго перпендикулярним. Наявність фаски на торці труби необов'язково
- на отриманому зрізі закріплюється фланець
- потім встановлюється гумова прокладка, яка повинна виступати за лінію зрізу приблизно на 10 см
- на прокладку знову надівається фланець, в свою чергу його з'єднують з відповідним фланцем, який попередньо був зафіксований на протилежному елементі опалювальної системи
- закручуючи з'єднувальні болти на фланцях, їх настійно не рекомендується перетягувати
Варіанти стикування труб з міді
При складанні опалення застосовують різні методи монтажу. Так, стикування мідних труб проводиться розбірним і нерозбірним методом. У першому випадку використовуються фланці, різьбові кріплення, фітинги, що фіксуються автоматично. При конструюванні нерозбірної системи опалення вдаються до допомоги пресування, пайки і зварювання.
Зварювальне стикування
Давайте розберемо процес зварювального з'єднання мідних труб. Такий прийом стикування застосовується до труб з діаметром від 108 мм.. Товщина стінок опалювального матеріалу повинна становити не менше 1,5 мм. виробляти зварювальні роботи, в даному випадку, необхідно тільки в стик, при цьому належна температура повинна дорівнювати 1084 градусам. Варто додати, що даний варіант установки опалення не рекомендується проводити своїми руками.
- газове зварювання із застосуванням пальників ацетиленокислородного типу
- зварювання з плавляться електродами, що виконується в середовищі інертних газів-аргону або гелію
- зварювання, при якій використовуються неплавкі електроди
У більшості випадків для стикування елементів з міді використовується дугового метод зварювання. Якщо труби, які планується застосовувати для складання трубопроводу, виготовлені з чистої міді, то тут необхідно використовувати неплавкі вольфрамові електроди в середовищі аргону, азоту або гелію. При зварюванні елементів з міді процес повинен проходити швидко. Це запобіжить утворенню на металевій основі труби різних окислень.
Щоб надати міцність такому з'єднанню, по завершенню стикувальних робіт рекомендується провести додаткову проковку отриманих з'єднань.
З'єднання шляхом розвальцювання
Трапляється, що застосування зварювальних пальників при монтажі опалювальних систем створює деякі незручності. В цьому випадку рекомендується вдаватися до допомоги розвальцювання з'єднань мідних труб. Даний метод монтажу вийде роз'ємним, що зіграє позитивну роль в разі вимушеної збірки опалення.
Операція такого роду зажадає обов'язкової наявності пристосування для розвальцювання. Про те, як з'єднати труби опалення шляхом розвальцювання, ми постараємося детально розписати далі:
- для початку зачищається наконечник труби для того, щоб видалити з її поверхні шлам і задирки, що утворилися при розпилі матеріалу
- на трубі фіксується муфта
- далі трубу вставляють в затискний пристрій, за допомогою якого проводиться подальша розвальцьовування
- потім слід почати затискати гвинт інструменту до тієї пори, поки кут торця труби не досягне 45 градусів
- після того, як область труби буде готова до з'єднання, слід підвести до неї муфту і затиснути гайки
Пресувальний метод з'єднання
Крім всіх перерахованих вище методів монтажу труб опалення існує також і прийом пресування. Для стикування мідних елементів в цьому випадку необхідно вставити до упору підготовлений раніше кінець труби в муфту. Після цього буде потрібно застосування гідравлічного або ручного преса, за допомогою якого здійсниться фіксація труб.
Якщо опалення планується зібрати з товстостінних труб, будуть потрібні прес-фітинги зі спеціальними обтискними гільзами. Дані елементи дають можливість обтиснути труби і фітинги для опалення зсередини, в той час як зовнішні ущільнювачі дадуть відмінну герметичність конструкції.
З'єднання різьбового типу
На жаль, мідних труб з різьбовими з'єднаннями на ринку знайти неможливо, а тому для стикування частин теплосистеми прийнято використовувати фітинги, які мають накидну гайку.
Для стикування мідних труб з трубами з інших матеріалів застосовують бронзові або латунні фітинги з різьбленням. Їх використання виключає можливість гальванічної корозії. У тому випадку, якщо труби розрізняються по діаметру, вдаються до допомоги спеціальних розширювачів.
- ущільнення конічного типу ("американка"). Дані елементи рекомендуються для монтажу опалення в умовах високих температурних показників
- з'єднання плоского типу. Такі матеріали передбачають в своїй конструкції ущільнювачі, виготовлені з різних за кольором полімерних матеріалів. Прокладки розфарбовуються в різні кольори для позначення температур, при яких можна працювати з такими елементами
У даній статті ми розглянули методи з'єднання труб з найбільш популярних матеріалів, використовуваних при створенні систем опалення. Якщо ж ви ще не визначилися з конкретним видом трубопроводів, рекомендуємо переглянути наш асортимент труб для опалення.
Сподобалася стаття? Розкажіть друзям

Популярні статті
5532
В даній статті ми розглянемо різні електричні схеми підключення, а також схемі&n...
4701
Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення
4297
Здавалося б, що складного в завданні встановити якісну систему димоходу для прив...
3714
Так як ми є виробниками опалювального обладнання, клієнти запитують у нас про мо...
3311
Дана стаття містить інформацію про "Вимоги до котельного приміщення для твердопа...