logo

Схеми підключення та об'язка твердопаливного котла опалення

Система опалення, крім твердопаливного котла, містить в собі ще багато різних опалювальних пристроїв елементів. Правильно підключити та налаштувати всі пристрої даної системи задача не проста. В цій статті ми розберемо різні схеми підключення, зважимо переваги та недоліки, а також різні нюанси та тонкості.

схеми підключення твердопаливного котла фото

Надіємось, дана стаття допоможе Вам безпечно та ефективно зробити обв’язку твердопаливного котла. Дану обв’язку Ви зможете зробити своїми руками, але наша компанія рекомендує щоб встановлення та обв’язка твердопаливного котла виконувалась досвідченими фахівцями, які мають великий досвід в встановленні теплотехнічного обладнання, бо неправильно виконана обв’язка котла понесе за собою не ефективну та не правильну роботу всієї системи опалення. Розглянемо принцип дії та схеми підключення твердопаливних котлів.

Особливості роботи котла на твердому паливі

Дана опалювальна система виробляє тепло за рахунок спалення твердого палива (деревина, вугілля, торф, пелети). Відрізняється своїми особливостями, які безпосередньо впливають на її ефективность та безпеку:

Інерційність. Твердопаливний котел неможливо спинити відразу. Після припинення подачі кисню система продовжує роботу, до тих пір, поки не закінчиться повітря в середині топки, або поки паливо не згорить. Це може призвести до перегріву теплоносія та утворенню великої кількості пару. Як наслідок – руйнування котла або системи опалення.

Конденсат. Появляється коли котел підключений напряму, через акумулятивну ємність по якій теплоносій проходить невисокої температури. Це все призводить до корозії, неправильній роботі, а також утворення сажі в твердопаливному котлі.

конденсат в твердопаливних котлах фото

Щоб виключити вище перераховані проблеми, слід правильно організувати обв’язку котла з обов’язковими елементами. Розглянемо більш детально, для чого потрібна правильна обв’язка твердопаливного котла, а також основні схеми встановлення.

Обв’язка твердопаливного котла. Призначення та елементи

Саме головне призначення обв’язки – це забезпечити ефективну, безпечну та економічну роботу котла.
  • захищати обладнання від перегріву, різких перепадів тиску, підтримка заданої температури
  • контроль температури котла, подачі кисню в топку, відведення надлишкової рідини та пару, контроль кількості теплоносія.
  • видалення повітря із системи
  • розподільна функція – розподіл теплоносія між всіма опалювальними контурами в будинку

Елементи обв’язки твердопаливного котла та їх правильний монтаж будуть відображатись на відмінній та безпечній роботі Вашого опалювального обладнання.

До числа основних елементів відносяться:

Відкритий тип з природною циркуляцією теплоносія

Сама проста обв’язка з мінімальною кількістю пристроїв та повною незалежністю від електроенергії. Потік теплоносія по системі проходить природнім образом із-за загального розташування трубопроводів під невеликим нахилом. Котел встановлюється нижче рівня радіаторів з мінімальною кількістю запірних та регулювальних елементів.

Така схема ефективна для маленького будинку з невеликою кількістю споживачів теплової енергії. Розширювальний бак відкритого типу встановлюється якомога вище, наприклад на горищі. При цьому температуру теплоносія відкоригувати неможливо. А через відкритий розширювальний бак, часто попадає повітря, яке впливає на внутрішню поверхню трубопроводів.

Закритий тип з природною циркуляцією

Також доволі проста схема обв’язки з малою кількістю споживачів. По схемі дуже схожа на відкритий тип. Відмінність включенням закритого розширювального бака з мембранною, який встановлюється на зворотному трубопроводі.

Розширювальний бак повинен бути 10% від загального об’єму теплоносія в системі. Є декілька важливих моментів при обв’язці котла трубопроводами із поліпропілену. Труба від твердопаливного котла до групи безпеки повинна бути з металу. Також ділянка зворотного трубопроводу з встановленим триходовим клапаном повинна бути з металу.

відкрита та закрита система з природною циркуляцією фото

Закритий тип з примусовою циркуляцією

Кругообіг теплоносія здійснюється з допомогою циркуляційного насоса. Це дозволяє вирішити проблему низької температури на зворотному трубопроводі, шляхом добавлення в нього гарячої води з лінії подачі з допомогою триходового клапана. Також досягаються більш комфортні умови опалення, завдяки можливості регулювання температури опалювальними пристроями. Однак є і мінуси:

закрита система з примусовою циркуляцією фото

При відсутності живлення, циркуляційний насос не буде виконувати свою функцію, а отже рух теплоносія припиниться і це може привести до перегріву. Для вирішення даної проблеми необхідно включити в схему підключення буферний бак (теплоакумулятор) або встановити акумуляторну батарею та блок безперебійного живлення.

Підключення через гідравлічну стрілку

схема підключення з гідравлічною стрілкою фото

Гідравлічна стрілка необхідна для балансування системи опалення. Вона запобігти котлу можливих теплових ударів. Також гідрострілка, забезпечує вашу систему опалення від пошкоджень при автоматичному відключенні контурів.

Гідравлічний вирівнювач працює за принципом гребінки і у випадку багатоконтурних систем опалення, розподіляє рівномірну подачу гарячої води в систему опалення, щоб вирівняти тиск при неоднакових витратах в основному контурі котла. Гідрострілка також виконує роль відстійника і збирає різний шлам, накип та бруд, за рахунок цього продовжує роботу котла, так і системи опалення в цілому.

Підключення в систему бойлера непрямого нагріву

схема підключення з бойлером непрямого нагріву фото

Бойлер непрямого нагріву дає можливість отримувати гарячу воду, яка використовується в побуті. Даний бойлер сам по собі не нагріває воду, а бере енергію від твердопаливного котла. Нагрів води для водопроводу відбувається від води із опалення. При цьому теплоносії між собою не змішуються. Тому при виборі типу системі та її комплектації буде мінятись і схема підключення з урахуванням кожного із джерел тепла та його споживачів.

Обв’язка твердопаливного та електричного (газового) котла

Дана обв’язка актуальна та користується попитом у жителів заміських будинків. Вона дає можливість організувати цілодобовий комфорт в будинку, включаючи в загальну обв’язку декілька джерел обігріву. Як правило, встановлюється пара із газового або електричного котла та твердопаливного котла.

схема підключення з електричний або газовим котлом фото

Схема обв’язки газового та електричного пристрою з дров’яним однакова, достатньо проста, тому що використовує теплоакумулятор одночасно як гідравлічну стрілку. Це дозволяє постачати теплом ефективно зразу велику кількість опалювальних контурів (радіатори, тепла підлога, бойлер, рушникосушку, і т.д.). При цьому тепло газового або електричного котла і традиційного твердопаливного заряджують буферний бак, а потім вже споживають тепловою енергією кінцеві точки обігріву.

Існує також інший метод спільного підключення газового (електричного) котла та твердопаливного без використання буферного баку. Тут головним джерелом виступає твердопаливний котел, а газовий допоміжний. Принцип дії такий: після згорання твердого палива, температура повітря зменшується. Це фіксує встановлений в кімнаті датчик і відразу запускає газовий котел. Остигаючий головний котел відключається автоматично. Газовий працює до тих пір, поки твердопаливний котел не почне працювати з наступним завантаженням палива. Тепер вже все в зворотному порядку, датчик кімнатної температури відключає газовий пристрій нагріву.

Обв'язка системи опалення з теплоакумулятором

При використанні буферної ємності під час роботи твердопаливного котла, гаряча вода поступає в теплоакумулятор. Акумулятивна ємність накопичує надлишкову теплову енергію, а тоді віддає її в систему опалення та опалювальним пристроям. Після цього як твердопаливний котел завершив спалювання палива, система опалення буде споживатись гарячою водою із акумулятивного баку.

Теплоакумулятор буде підтримувати систему до того моменту поки Ви не завантажите в котел палива. За рахунок цього Ви будете економити паливо для котла, а також Ваші кошти. Буферна ємність захищає систему опалення від перегріву, за рахунок відбору надлишкового тепла на себе, а також працює як гідравлічний вирівнювач, стабілізує тиск в системі.

обв'язка твердопаливного котла для опалення будинку фото

1. Твердопаливний котел Maxus DUO+ 6. Пелюстковий клапан 11. Триходовий клапан
2. Бак розширення 7. Буферна ємність 12. Змішувальний вузол підлогового опалення
3. Група безпеки 8. Автоматичний розповітрювач 13. Змішувальний вузол ГВП
4. Цикуляційний насос 9. Командо-контролер 14. Підлогова гребінка
5. Термостатичний триходовий клапан 10. Сервопривід 15. Сонячна системи
Деякі монтажники кажуть що теплоакумулятор не потрібен для пеллетного котла, Ми як виробники пелетних котлів і буферних ємностей обов'язково рекомендуємо монтувати дану ємність в систему за рахунок таких особливостей:

Значна економія енергоресурсів до 30%.

Захист від перегріву системи опалення за рахунок буферного обсягу теплоносія.

Підключення декількох джерел тепла одночасно (твердопаливний, газовий, електричний котел, сонячні колектори, тепловий насос).
Дає можливість працювати котлу максимальній потужності на постійній основі, це в свою чергу збільшує термін експлуатації котла, зменшення утворення конденсату, а також сприяє повному згорянню палива, а це знижує кількість шкідливих викидів, тобто зменшується період його очищення.

Завершення

Кожна із розглянутих нами схем має свої плюси та мінуси. Наприклад, гравітаційна обв’язка проста і не потребує високих витрат, однак забезпечує недостатній тепловий комфорт і небезпечні умови функціонування твердопаливного котла. В цей час схема з примусовою циркуляцією теплоносія потребує додаткового обладнання але забезпечує високий тепловий комфорт та управління опалювальними контурами, а також є більш безпечною ніж відкрита система опалення. Оцінивши всі переваги та недоліки кожної з схем, наша компанія надіється, що Ви зможете вибрати найбільш підходящу та надійну схему саме для Вашого випадку.

Рекомендуємо переглянути твердопаливні котли від виробника

Пропонуємо переглянути огляд пелетного котла Maxus TRIO UNI+

Сподобалася стаття? Розкажіть друзям
Схеми підключення та об'язка твердопаливного котла опалення
920
Автор статьи -

Популярні статті

Схеми підключення водяних тепловентиляторів до системи опалення фото
5532
В даній статті ми розглянемо різні електричні схеми підключення, а також схемі&n...
Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення фото
4701

Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення

Правила підбору та монтажу системи димоходу для твердопаливного котла фото
4297
Здавалося б, що складного в завданні встановити якісну систему димоходу для прив...
Монтаж опалювального обладнання фото
3714
Так як ми є виробниками опалювального обладнання, клієнти запитують у нас про мо...
Котельне приміщення для інсталяції твердопаливного котла фото
3311
Дана стаття містить інформацію про "Вимоги до котельного приміщення для твердопа...

Ми у Фейсбуці