logo

Схеми підключення радіаторів опалення, кращі методи

Якщо Ви плануєте замінити пристрої опалення у приватному будинку? Для цього Вам знадобляться знання про види розведення батарей опалення, методах їх приєднання та розміщення. Погодьтесь, адже від правильної підібраної схеми підключення радіаторів опалення в конкретному будинку або приміщенні напряму залежить її ефективність.

Правильне підключення батарей – це важлива справа, адже вона здатна забезпечити у всіх кімнатах комфортну температуру в любу пору року. Відмінно, коли витрати палива мінімальні, а в будинку тепло в самі холодні дні. Ми допоможемо Вам розібратись в тому, що потребує для максимальної ефективної роботи радіаторів. В статті Ви знайдете багато корисної інформації про методах підключення батарей та про їхні реалізації без залучення спеціалістів.

Зміст статті

  • Що потрібно для ефективної роботи батарей
  • Особливості схем підключення
  • Двотрубне розведення: основні відмінності
  • Бокове приєднання батарей
  • Специфікація нижнього підключення
  • Діагональна схема підключення
  • Природна та примусова циркуляція води
  • Правила підключення радіаторів опалення

Що потрібно для ефективної роботи радіаторів

Ефективна система опалення здатна зекономити кошти на оплату палива. Тому займаючись її проектуванням, слід зважено приймати рішення. Адже коли порада сусіда по дачі або знайомого, рекомендуючого таку систему як в нього, взагалі не підходить.

Буває, що немає часу самому займатись такими питаннями, в такому випадку краще звернутись до професіоналів які, працюють в даній сфері з великим досвідом роботи.

ефективна робота радіаторів опалення фото

Вирішивши самостійно займатись встановленням нових радіаторів опалення або їхньою заміною, потрібно враховувати, що на їх ефективність прямий вплив здійснюють наступні показники.
  • розміри та теплова потужність опалювальних пристроїв
  • місце їх розташування в кімнаті
  • метод підключення

Вибір опалювальних пристроїв вражає уяву недосвідченого споживача. Серед пропозицій настінні опалювальні батареї з різних матеріалів, підлогові та плінтусні конвектори. Всі вони мають різну форму, розмір та рівень тепловіддачі, а також тип підключення. Ці характеристики потрібно враховувати при монтажі опалювальних пристроїв в систему.

вибір батарей для опалення фото

Для кожного приміщення кількість радіаторів та їхній розмір буде відрізнятись. Все залежить від площі кімнати, рівня утеплювальних стін будівлі, схеми підключення та теплової потужності вказаної виробником в паспорті виробу.

Місця розташування радіаторів – під вікном, між вікнами, розташованими на досить довгій відстані один від одного, вздовж глухої стіни або в куті кімнати, в передпокій, коморі, ванній.

монтаж радіаторів опалення фото

Між стіною та опалювальним пристроєм рекомендується встановлювати тепловідбивний екран. Його можна виготовити своїми руками, використовуючи для цього один з матеріалів, відбивний тепло-пінофол, ізоспан або інший фольгований аналог.

Також потрібно притримуватись таких основних правил монтажу батареї під вікном:

  • всі радіатори в одній кімнаті розташовуються на одному рівні
  • ребра конвекторів в вертикальному положенні
  • центр опалювального обладнання співпадає з центром вікна або находяться на 2 см вправо (лівіше)
  • довжина батареї не менше 75% від довжини самого вікна
  • відстань від підвіконника не менше 5 см, від підлоги – не менше, ніж 6 см. Оптимальна відстань 10-12 см.
  • від правильного підключення радіаторів до системи опалення в будинку залежить рівень тепловіддачі пристроїв та втрат тепла

підключення радіаторів опалення фото

Буває що господар керується порадами товариша але результат отримує не той, який очікувалось. Все зроблено як в нього але радіатори не хочуть гріти. Це означає, що вибрана схема підключення не підійшла конкретно для цього будинку, не були враховані площі приміщень, теплова потужність опалювальних пристроїв або були допущені помилки при монтажі.

Особливості схем підключення

Існує принципіальна відмінність в схемах підключення опалювальних пристроїв в залежності від типу розведення труб. Воно буває однотрубне та двотрубне. Кожне з таких типів поділяється на систему з горизонтальними магістралями або вертикальними стояками.

схеми підключення батарей для опалення фото

В залежності від вибраного типу розведення буде відрізнятись два варіанти підключення радіаторів опалення. Для однотрубної та двотрубної системи можливе застосування бокового, нижнього та діагонального підключення опалювальних пристроїв.

Основне завдання – вибрати оптимальний варіант, який зможе задовольнити потреби конкретного житла в необхідній кількості тепла.

Ці два типи розведення відносяться до трійникового приєднання труб. Крім нього виділяються колекторні схеми. Їх ще називаються променевим розведенням. Його основна особливість полягає в прокладці трубопроводів по окремо до кожного опалювального пристрою.

Недолік – труби проходять напряму через приміщення всього поверху та їх потрібно достатньо багато. Це впливає на ціну системи. Значний плюс – вони монтуються частіше за все в підлогу, не впливаючи на дизайн приміщення.

променеве підключення радіаторів опалення фото

Такий варіант, суттєво збільшує витрати труб, останнім часом активно застосовуються при проектуванні опалювальних схем. Колекторне з’єднання пристроїв опалення використовується в системі «тепла підлога». В залежності від типу проекту вона може служити як додаткове джерело опалення або основне.

Особливості однотрубної системи

Вид опалення, в якому всі радіатори приєднуються в один трубопровід, називають однотрубним. Нагрітий та остиглий теплоносій рухається по одній трубі поетапно, поступаючи в всі пристрої.

Важливо для неї правильно підібрати діаметр, інакше труба не справиться з своїми обов’язками та ефекту від такого опалення не буде.

В однотрубній системі є свої відмінності та недоліки. Багато починаючих майстрів рахують, що вибравши цей тип розведення, можна гарно зекономити на монтажі опалювальних пристроїв та труб. Але це омана. Адже для якісної роботи системи потрібно правильно все підключити враховуючи масу нюансів. В противному випадку в кімнатах буде холодно.

Однотрубна система дійсно здатна зекономити витрати при використанні подавального вертикального стояку. Це актуально для 5-поверхівок, де вигідно монтувати одну трубу, щоб зменшити витрати матеріалів. При такому варіанті нагріта вода поступає по головному стояку верх, розподіляється дальше по іншим стоякам. По черзі теплоносій заходить в опалювальні радіатори з кожного поверху, починаються з самого верхнього.

одно та двотрубні схеми підключення фото

Чим нижче вода опускається, слідуючи по стояку, тим менше стає її температура Ця проблема вирішується шляхом збільшення площі радіаторів на нижніх поверхах. Радіатори однотрубної системи потрібно обладнати байпасами. Це дасть можливість без проблем демонтувати опалювальний пристрій, наприклад для ремонту не порушуючи робото-здатність всієї системи.

В однотрубній системі горизонтального розведення можна використовувати супутній або тупиковий рух теплоносія. Воно відмінно працює для трубопроводів з загальної довжиною до 30 метрів. Оптимальна кількість приєднаних опалювальних пристроїв в цьому випадку 4-5 шт.

Двотрубне розведення: основні відмінності

Двотрубне розведення припускає використання 2-ох трубопроводів: один для проходження нагрітого теплоносія (подача), другий для остиглого, який направляється зворотно в нагрівальний бак (зворотка). В результаті кожна батарея приймає воду приблизно однакової температури, що дає можливість рівномірно прогрівати всі кімнати.

Використання двотрубної системи рахується найбільш бажаним. При такому приєднанні опалювальних пристроїв відбуваються найменші втрати тепла. Циркуляція води може бути попутною та тупиковою. Ця система обслуговування радіаторів характеризується зручним регулюванням її теплової продуктивності.

схема радіатора опалення фото

Багато майстрів, які самостійно монтують систему опалення свого будинку, відзиваються про двотрубній системі не дуже добре. Основний аргумент – великі витрати труб, що суттєво збільшує ціну на проект. При детальному розгляді цього ствердження вияснюється, що при правильному підключення пристроїв та використання оптимальних діаметрів труб в приватному будинку система обійдеться набагато більше однотрубної.

Адже для влаштування останньої потрібен більший діаметр труб та велика площа приладів. На остаточну ціну вплине вартість труб меншого діаметра, найкраща циркуляція теплоносія та мінімальні втрати тепла.

Під'єднання приладів опалення у двотрубній системі може здійснюватися по діагоналі, збоку, знизу. Допустимо використання горизонтальних та вертикальних стояків. Найефективніший варіант – діагональне підключення. Він дозволяє максимально використовувати тепло, рівномірно розподіляючи його по всіх опалювальних приладах.

під'єднання батарей опалення фото

Бокове приєднання батарей опалення

Бокове приєднання використовується у двотрубних та однотрубних розводках. Воно ще називається одностороннім. Основна особливість – труба подачі та зворотки монтуються з одного боку батареї.

Така система застосовується у багатоповерхових будинках при вертикальній подачі теплоносія. Головна умова - установка перемички перед приєднанням до трубопроводу, що називається байпас, і кранів, щоб була можливість зняти радіатор, не порушивши всю систему.

бокове підключення радіаторів опалення фото

Одностороннє підключення найефективніше працює при незначній довжині опалювального приладу – 5-6 секцій. Приєднання радіаторів великої протяжності в такий спосіб матиме великі втрати.

Специфіка нижнього підключення

Схема, за якої використовується нижнє підключення, найчастіше застосовується на вирішення дизайнерських завдань. Коли потрібно приховати труби, вмонтувавши їх у стіну чи підлогу.

Виробники опалювальних приладів пропонують різні моделі та варіації радіаторів з нижнім приєднанням. У паспорті виробу наведено, як правильно підключити конкретну модель батареї опалення. Усередині вузла підключення радіатора є вбудовані виробником кульові крани, що дозволяють при необхідності демонтувати. Така інформація дозволяє власноруч встановити прилади у систему.

нижнє підключення батарей для опалення фото

Нижнє підключення не рекомендується використовувати під час природної циркуляції води. Високі втрати тепла від нижнього приєднання компенсуються завдяки більшій потужності радіаторів.

Діагональна схема підключення

Підключення по діагоналі характеризується мінімальною втратою тепла. Її особливість – тепло подається з одного боку пристрою, проходить через усі секції та виходить через отвір іншої сторони. Вона застосовується для однотрубних та двотрубних систем.

Цей варіант приєднання батарей можна реалізувати двома способами:

  • теплоносій заходить у верхній отвір приладу, циркулює по ньому та витікає з нижнього бокового отвору з іншого боку
  • вода надходить у нижній отвір з одного боку і, пройшовши по всьому радіатору, виходить із його верхнього протилежного отвору

Діагональна схема ефективно працює при підключенні довгих батарей із загальною кількістю секцій 12 шт. і більше.

діагональне підключення батарей фото

Природний чи примусовий рух води?

Варіант підключення батарей залежить від того, який тип руху води чи антифризу передбачається використовуватиме функціонування системи. Є лише 2 варіанти: природна циркуляція та примусова. Перший варіант передбачає використання фізичних законів без покупки та встановлення додаткових пристроїв. Підходить у тому випадку, коли теплоносієм виступає вода. Будь-яка незамерзайка буде гірше циркулювати за системою.

Система складається з твердопаливного котла або пелетного котла, що підігріває воду, розширювального бачка, що подає до зворотних трубопроводів, батарей. Вода, нагріваючись, розширюється і починає свій рух стояком, відвідавши по черзі встановлені радіатори. Охолоджена вода з системи самопливом йде назад в твердопаливний котел.

При такому варіанті циркуляції горизонтальний трубопровід встановлюють із невеликим нахилом у бік руху теплоносія. Ця система є саморегульованою, адже залежно від температури води змінюється її кількість. Циркуляційний тиск підвищується, дозволяючи теплоносію поступово нагрівати приміщення.

При природній циркуляції застосовуються двотрубна та однотрубна схеми з верхнім розведенням, двотрубна з нижньою. Такі засоби підключення радіаторів до системи опалення вигідно використовувати для невеликих приміщень.

Важливо обладнати батареї повітряними розповітрювачами для видалення зайвого повітря або встановити на стояках автоматичні розповітрювачі. Твердопаливний котел краще всього розташовувати в підвалі, щоб він знаходився нижче, ніж приміщення, що опалюється.

природня циркуляція теплоносія фото

Для будинків площа яких 100 м2 і більше має змінюватися система циркуляції теплоносія. У такому випадку знадобиться спеціальний прилад, що стимулює рух води або антифризу трубами. Йдеться про встановлення циркуляційного насоса. Його потужність залежить від площі приміщення, що опалюється.

Встановлюється насос на трубопроводі, що подає або зворотному. Щоб видаляти із системи зайве повітря, належить у верхній точці трубопроводу вмонтувати автоматичні розповітрювачі або використовувати батареї з кранами Маєвського для ручного видалення повітря.

примусова циркуляція теплоносія фото

Циркуляційний насос застосовується у двох та однотрубних схемах з горизонтальною та вертикальною системою підключення опалювальних приладів.

Правила підключення радіаторів опалення

Незалежно від зворотного типу радіаторів і схеми підключення, що підходить для них, важливо правильно все розрахувати і змонтувати.

У кожному даному випадку оптимальною буде своя система. Для дорогих будинків великої площі доцільно звернутися до фахівців, які можуть запропонувати оптимальний проект. Це не те питання, на якому треба заощаджувати.

Для невеликих житлових будинків можна самостійно вибрати відповідну схему і вмонтувати опалювальні прилади, але все ж таки краще звернутись до спеціалістів. Обов'язково потрібно враховувати особливості свого житла, правила встановлення батарей та доцільність використання тієї чи іншої схеми.

При монтажі радіаторів не слід забувати, що тип матеріалу біля самої батареї і труб повинен бути однаковим. Пластикові труби, підключені до чавунних опалювальних приладів, принесуть багато проблем, зіпсувавши систему опалення.

Від вибору схеми підключення батарей для свого житла залежить ефективність опалення. При правильному варіанті мінімізується втрата тепла. Це дозволяє отримати максимальний ефект за найменшого використання палива. Монтаж батарей можна виконувати своїми руками. Важливо враховувати особливості будівлі, щоб холодні батареї не завадили комфортному життю у затишному будинку.
Сподобалася стаття? Розкажіть друзям
Схеми підключення радіаторів опалення, кращі методи
0
Автор статьи -

Популярні статті

Схеми підключення водяних тепловентиляторів до системи опалення фото
5532
В даній статті ми розглянемо різні електричні схеми підключення, а також схемі&n...
Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення фото
4701

Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення

Правила підбору та монтажу системи димоходу для твердопаливного котла фото
4297
Здавалося б, що складного в завданні встановити якісну систему димоходу для прив...
Монтаж опалювального обладнання фото
3714
Так як ми є виробниками опалювального обладнання, клієнти запитують у нас про мо...
Котельне приміщення для інсталяції твердопаливного котла фото
3311
Дана стаття містить інформацію про "Вимоги до котельного приміщення для твердопа...

Ми у Фейсбуці