Встановлення водонагрівачів забезпечує господарів заміських будинків гарячою водою та підвищить комфорт у квартирах. Бойлер – це пристрій, який буде готувати та поставляти гарячу воду для Ваших потреб. Так буде, якщо у точності дотримуватись схем підключення водонагрівача до водопроводу. Повноцінні відповіді на широкий діапазон питань, які виникають перед монтажем бойлерів і в процесі включення їх в комунікаційну мережу, Ви знайдете в даній статті.
В статті детально описані види водонагрівачів, їхні конструктивні відмінності, схеми підключення та розрахунки. Приведені цінні поради, які гарантують ідеальну та правильну роботу обладнання після його встановлення.
Типи водонагрівачів (бойлерів)
По суті, бойлер - це пристрій призначений для нагріву води в системі ГВП. Це може бути як накопичувальна ємність з
електричним теном або змійовиком (занурений в резервуар теплообмінник, в якому циркулює нагріваюча речовина), так і пристрій нагріває воду в процесі надходження на кран.
Існує кілька різновидів бойлерів:
- електричні накопичувальні
- непрямого нагріву
- комбіновані
- кухонні
- бойлери для сонячних систем
Їх поширення і популярність в тій чи іншій країні визначається ресурсами, якими вона володіє. В Україні так склалося, що до 2014 року був дуже дешевий газ і переважало газове водонагрівальне обладнання (колонки). Зараз же
електричні бойлери набагато
ефективніше, що разом з подорожчанням газу, робить їх найбільш привабливим вибором практично для всіх господарств, де потрібне гаряче водопостачання.
Водонагрівачі сконструйовані практично завжди однаково (не рахуючи проточних), навіть не дивлячись на різні джерела отримання тепла. Так, основою будь-якого бойлеру служать: утеплений бак, магнієвий анод і нагрівальний елемент — змійовик, якщо це бойлер непрямого нагріву, або ТЕН, якщо це електричний бойлер.
Важливо звертати увагу на деталі:
- ТЕН-сухий або мокрий. Відмінності істотні (в тому числі і в ціні) і дуже сильно впливають на час роботи від ремонту до ремонту (в даному випадку – заміни Тена). Мокрий ТЕН доведеться міняти раз в 3-5 років, в залежності від жорсткості води. У той же час сухий ТЕН, швидше за все, міняти не доведеться і зовсім.
- Товщина металу бака-теж важлива деталь при інших рівних. Якщо не можете визначитися, як вибрати бойлер, беріть той, у якого товщі бак – 100% довше прослужить.
- Внутрішнє покриття бака - в більшості випадків воно емальоване і цього достатньо, для запобігання гниття металу, а також утворення цвілі, грибків і т.д., але в гонитві за "унікальним" продуктом виробники придумують все нові і нові фішки, типу "склокерамічна емаль з високим вмістом титану".
- Автоматика-існують бойлери з механічним і електронним управлінням. Справа смаку звичайно ж, але Механіка набагато рідше ламається.
- Товщина утеплювача - зовсім вже незначна деталь, але, знову таки, при інших рівних – беріть модель, де утеплювач товщі.
Електричний бойлер
В основі конструкції
електричного накопичувального водонагрівача лежить тепловий нагрівач (ТЕН), терморегулятор і магнієвий анод. Останній захищає внутрішню поверхню бойлера від корозії, яка відбувається внаслідок окислення заліза виділився з води повітрям. Справа в тому, що магній теж взаємодіє з повітрям, але відрізняється значно більшою хімічною активністю. І оскільки основна частина повітря йде на руйнування магнієвого анода, залізний бак залишається у відносній безпеці.
Нагріта вода в резервуарі розподіляється шарами - найгарячіша знаходиться нагорі. Відповідно, забір води теж здійснюється зверху, тоді, як холодна надходить в нижню частину бойлера.
Виготовляється в основному зі сталі (у кожного виробника різна товщина), хоча існують моделі зроблені з нержавіючої сталі. Усередині бак емальований (також у різних виробників може бути різна емаль або навіть її суміш). Корпус обов'язково утеплений зовні (між баком і його декоративною обшивкою).
Виготовляються від 15 до 1500 літрів!
Як правило,
електричні накопичувальні бойлери є настінними (кріпляться на кронштейни або спеціальні монтажні планки), але зустрічаються і підлогові моделі (від 150 і більше літрів). До речі, щоб вода в резервуарі не остигала якомога довше, інженерам довелося багато експериментувати з різними видами ізоляційних матеріалів. В результаті
тепловтрати сучасного бойлера складають всього кілька градусів на добу.
Бойлер кухонний (під мийку)
Ще один різновид електричних бойлерів. Можуть бути як з накопичувальним баком, так і проточного типу. Накопичувальний кухонний водонагрівач має обсяг від 7 до 15 літрів і спрощену конструкцію, за рахунок чого також має відносно низьку вартість. Є моделі призначені для установки тільки під мийку або над мийкою, а є й універсальні – можна розмістити там, де більш зручно.
Бойлер непрямого нагріву
Бойлери непрямого нагріву використовують теплову енергію опалювального контуру наприклад
твердопаливного котла, тому практично не вимагають додаткових витрат. У резервуар з водою встановлюється змійовик зі стійкого до корозії матеріалу, через який пропускається гарячий теплоносій з основного (опалювального) контуру. Він і нагріває воду в бойлері. Таким чином, нагрів води відбувається як би побіжно, в процесі опалення будинку, тому і називається він
бойлером непрямого нагріву.
Такий метод нагріву води не дарма визнаний як найекономніший - адже, по суті, Ви просто обігріваєте будинок (будь це газ, тверде паливо або електрику), а вже бойлер нагріває воду як "побічний ефект" опалення.
Ще один плюс: в опалювальний сезон такий пристрій
підтримує температуру в баку постійно. Виробляються як в настінному, так і в підлоговому вигляді. До речі, існують конструкції бойлерів непрямого нагріву з двома і навіть трьома змійовиками - для роботи від двох і більше опалювальних пристроїв (наприклад, від
твердопаливного котла і
сонячної батареї).
Бойлер комбінований
Цей той же
непрямий бойлер, тільки з встановленим електричним теном. Тобто можуть переходити від одного джерела тепла до другого або використовувати відразу обидва. Наприклад, в опалювальний сезон вода гріється від змійовика, за рахунок
твердопаливного котла, а влітку від електрики. А при гострій необхідності ТЕН можна включати і в парі з котлом, щоб прискорити нагрів води.
Також бувають різні
накопичувальні бойлери моделі: з одним або двома теплообмінниками, з одним потужним теном або декількома, але менш потужними (по 1 кВт). Кожен виробник намагається виділиться на тлі інших і пропонує свої особливості, яких немає У інших. Тому, перед остаточним вибором, краще ознайомиться докладніше з асортиментів комбінованих водонагрівачів.
Водонагрівачі для систем сонячних колекторів
Водонагрівачі для сонячної енергії - це обладнання для нагріву гарячої води, які виконують своє функціональне призначення, завдяки сонячним колекторам. Ціна бойлерів для сонячних колекторів, як правило, трохи вище, ніж інше обладнання, яке використовує в якості джерела живлення систему опалення, газ або електрику.
Завдяки
простоті установки,
зручній конструкції та
ефективності в експлуатації,
бойлери для геліосистем застосовують для домашнього та комерційного гарячого водопостачання, нагріву води для басейнів, також для всіляких виробничих процесів, які використовують гарячу або теплу воду. Бойлери для геліосистем - їх робота заснована на нагріванні води, за допомогою сонячних колекторів. Використання сучасних технологій, гарантує роботу бойлерів для сонячних колекторів
з ККД до 80 %. Водонагрівачі для сонячних систем оснащені додатковим способом нагріву води - за допомогою
електричного елемента.
Переваги сучасних водонагрівачів
- розділені тени-в сучасних бойлерах встановлюють не один потужний ТЕН, а кілька по 1 кВт. Це знижує навантаження на проводку і дозволяє продовжити роботу навіть в разі виходу з ладу одного з нагрівальних елементів. Безпека - всі сучасні водонагрівачі оснащені захистом від короткого замикання, від запуску без води, від замерзання і т.д.
- універсальність установки-настінні моделі можна прикріпити вертикально або горизонтально в будь-яку нішу якщо підходить розмір. А розмір підібрати теж можна практично будь – який-сьогодні випускаються вузькі, плоскі, квадратні моделі водонагрівачів від 30 до 150 літрів
- швидкий нагрів - будь то накопичувальний або проточний бойлер швидкість нагріву води дійсно викликає приємне здивування
- дизайн-легко вписати в будь-який інтер'єр і підкреслити певний стиль
- мінімальні втрати тепла-пінополіуретановий утеплювач не дає воді остигати більше, ніж на 1-2 градуси
- мінімальне обслуговування - при великій жорсткості води потрібна заміна магнієвого анода (не вимагає спеціальних навичок) ± раз в 3 роки. Якщо ж вода середньої жорсткості або нижче, то і того рідше
Розрахунок водонагрівачів (бойлерів)
Як вже згадувалось в статі про види водонагрівачів, основним призначенням накопичувального водонагрівача – підготовлювати на накопичувати запас гарячої води в об’єму, якого буде достатньо для того, щоб покрити потреби споживачів в період пікового водозабору. Отож і розрахувати необхідний об’єм слід з потреб споживачів будинку.
Основними параметрами, по яких підбирається водонагрівач, являється його
об’єм та потужність теплообмінника. Але зазвичай, розраховується тільки об’єм
бойлера, так як виробники вказують потужність теплообмінника водонагрівача з його об’ємом. Звичайно не потрібно забувати про габарити бойлера для якісного компонування пункту (котельної).
Для початку розрахунку нам потрібно підсумувати витрати води в різних точках водозабору в період максимального використання. Наприклад, в квартирі максимальний забір води відбувається зранку та в вечір. Між цими періодами достатньо часу для повного нагріву води в водонагрівачі. Звісно, у всіх переваги різні, але для прикладу припустимо, що в сім’ї з 4 чоловік вранці всі приймають душ по 5 хвилин.
Крім цього, після сніданку потрібно помити посуду. Температура нагріву гарячої води в бойлері 60°С, температура використовуваної гарячої води +40°С, температура холодної води +10°С, розхід води в душі – 12 л/хв., витрати в мийці – 5 л/хв.
При цьому маємо на увазі, що в «холосту» воду витрачати не будемо! Загальна кількість витраченої води складає: для душу – 12 л/хв. ×5 хв. × 4 =240л., для миття посуди з температурою 40°С. А гарячої води потрібно набагато менше. Кількість витраченої води з бойлера з температурою 60°С рахуємо по формулі:
Vгв = Vтв * (Ттв-Тхв)/(Тгв-Тхв) де: Vгв-необхідний обсяг гарячої води (в бойлері непрямого нагріву), л Vтв-витрачається обсяг теплої води, л Тгв-Температура гарячої води, °С Ттв-Температура теплої води, °С
Після розрахунку отримуємо, що для раннього періоду нам потрібний запас Vгв = 290*(40°С – 10°С)/*(60° - 10°C) = 174 л. По цьому алгоритму розраховуємо потрібний запас води для вечірнього пікового періоду. Для визначення об’єму баку водонагрівача можна обмежитись вищенаведеним розрахунком.
Але треба мати на увазі, що під час споживання води з водонагрівача (при падінні температури води в баку нижче встановленого значення), запускається процес її нагріву. І реальний необхідний запас води, а, отже, і обсяг бойлера, будуть менше на кількість води, нагрітої в проточному режимі. Приблизно ("приблизно" т. к. тепловіддача теплообмінника бойлера змінюється зі зміною температури води в бойлері), кількість підготовлюваної води в проточному режимі можна порахувати за формулою:
де: qm-масова витрата води, кг / год; Q-теплопродуктивність (потужність) теплообмінника водонагрівача, Вт (інші позначення див. вище) Так, наприклад, для нагріву води з 10°С до 40°С, при потужності теплообмінника (для даних умов) 20 кВт, бойлер здатний нагрівати воду в проточному режимі в кількості: Vтв = 20000/((40-10)*1.163= 573 кг/год або 9,6 л / хв, що цілком вистачить для умивальника та мийки!
Для точних розрахунків параметрів водонагрівача в різних умовах експлуатації використовуються діаграми і графіки, які наводяться в технічній документації на обладнання.
Схеми підключення бойлерів до водопостачання
За схемою можна зробити підключення водонагрівача до водопроводу в квартирі або на дачі. Якщо, звичайно, дотримуватися правил безпеки і не пороти нісенітниці. Про сам процес і способи монтажу — з подробицями нижче.
Що необхідно врахувати перед початком монтажу?
При самостійному монтажі потрібно чітко дотримуватися правил, щоб техніка без поломок служила роками. Суть питання полягає в тому, який саме нагрівач води вибрали: накопичувальний або проточний (електричний). Обидва відмінно справляються зі своїм завданням, але за дією роботи відрізняються.
Перший з баком і теном, в якому гріється вода. Для другого характерно те, що через колбу з нагрівальним елементом проходить струмінь і під напором прогрівається до встановленої температури. Зрозуміло, що підключення водонагрівача до водопроводу буде відрізнятися в залежності від типу техніки.
Монтаж
накопичувальних моделей простіше, ніж проточників. Вони бюджетніше і
не так вимогливі до якості електромережі. З цієї причини накопичувальну техніку вибирають частіше. Якщо ж потрібно в лічені секунди отримувати окріп, підключення проточного водонагрівача до водопроводу підійде більше, але варто підготуватися до істотних витрат електрики. Який би вид водонагрівача не довелося підключати, важливо вивчити інструкції виробника і вибрати відповідне місце для монтажу. При визначенні локації варто враховувати нюанси.
- Доступність. Підключення водонагрівача до водопроводу повинно проводитися там, де до нього можна безперешкодно підступитися і обслуговувати
- Добротність труб, стояків, фільтрів для води. Від якості водного напору залежить функціонування нагрівача
- Надійність. Потрібна міцна стіна (не з гіпсокартону), щоб витримувала вагу бойлера з повним баком
- Впевненість в електропроводці. Важливо продзвонити її перед початком приєднання
Інструменти та матеріали, необхідні для підключення водонагрівача до водопроводу. Матеріали і знаряддя праці можуть відрізнятися через моделі і типу обладнання. Хоча є стандартний перелік того, що знадобиться в будь-якому випадку:
- рівень і рулетка
- перфоратор з насадками
- кусачки і щипці
- ключі (гайкові, розвідні)
- запірна арматура
- трійник
- труби, які підходять для гарячого водоводу
- герметик
- шланг
Крім цього, потрібні кріпильні елементи, які часто йдуть в комплекті з бойлером. Хоча нерідко вони не підходять, так як все залежить від товщини стін і обраного місця для установки приладу. В результаті їх доведеться придбати додатково.
Схема підключення водонагрівача до водопроводу в квартирі
Централізований водовідведення послужить
допоміжним елементом для приєднання нагрівального приладу. Знадобиться
запірний,
зливний крани і клапан запобігання на лінії між трубою і нагрівачем. Поставте також
фільтр для води.
Розглянемо два варіанти приєднання:
Напряму
- підійде для приладів з мінімальною ємністю або проточних моделей
- можна монтувати при стабільному або слабкому тиску водоводу. Підключення водонагрівача до водопроводу в квартирі має на увазі і монтаж запірних кранів
Через групу безпеки
- для нагрівального приладу непрямого нагріву
- тут же встановлюється зворотний клапан і запобігання, кран (відсічний) і посудину розширювальний
- через збільшення показників робочого тиску у водоводі необхідно використовувати цей метод
Технічні особливості підключення бойлера
Водонагрівач частіше встановлюють у ванній або в туалеті. Тут найбільш близьке розташування до труб. При врізці в систему потрібно встановлювати запірні крани на холодну і гарячу подачу, а також зворотний клапан на холодний провід. Це спрощує відключення приладу при нечастій експлуатації. Наприклад, коли мова про підключення водонагрівача до водопроводу на дачі. Правильно провести всі ці маніпуляції не складає особливих труднощів, але потрібно враховувати матеріал самого водопроводу.
Як підключити бойлер до сталевих труб
Вже ніхто не монтує системи подачі води за допомогою зварювання — коли фахівець вирізав трубу і приварював до неї перехідник. Тепер доступні спеціальні трійники, що працюють за принципом хомута. Для їх монтажу необхідно виконати шість кроків.
- вибрати місце для установки
- зачистити його при необхідності (від іржі, фарби)
- за допомогою гумових прокладок розмістити на трубі перехідник
- закріпити його болтами
- за допомогою перфоратора або дрилі просвердлити трубу через спеціальний отвір
- закріпити кран
Після того як всі 6 кроків виконані, можна продовжувати підключальний процес. Як правильно підключити водонагрівач до водопроводу з поліпропіленових труб потрібно:
- запірна арматура і трійник
- муфта
- паяльний прилад
- ножиці для різання
Хоча без допоміжного знаряддя не обійтися, сам процес нескладний:
- не забудьте спочатку перекрити доступ до води
- виріжте невеликий шматок труби під розмір трійника в обраному місці
- закінчення труби нагрійте паяльником і зафіксуйте фітинг
- підключіть до трійника відрізки арматури
- зафіксуйте муфту і підведіть до неї кран, який буде пов'язувати трубопровід з нагрівачем за допомогою гнучкого шланга
Зверніть увагу: перед роботою потрібно перекривати воду в стояках!
Помилки при монтажі водонагрівача
Перед тим, як підключити водонагрівач до водопроводу, важливо вивчити схеми і нюанси, які впливають на ефективність установки. Часто при виконанні робіт забувають про ізоляцію трубопроводу. За вимогами ізоляційна товщина повинна бути не менше двадцять міліметрів. Якщо не ізолювати, при експлуатації будуть великі втрати теплової енергії, що впливає на швидкість підігріву, а також на оплату за електрику.
Ще одна проблема, що випливає з відсутності належної ізоляції — поява конденсату на трубах. Що в свою чергу веде до утворення грибкових наростань. А це шкідливо для здоров'я.
До помилок також відносять:
- установку без розширювального судини, що входить в групу безпеки. Як було сказано вище, при ненормованому тиску це обов'язковий пункт
- недотримання порядку під'єднання, зазначеного на схемі (дивитися на початку статті)
- невідповідні параметри електромережі
- неправильно підібране місце для установки
Не варто закривати очі навіть на дрібні помилки. Вони можуть істотно знизити ефективність бойлерів, а також збільшити оплату за електрику і воду.
Як підключити водонагрівач, якщо немає водопроводу?
Водовід присутній далеко не у всіх приватних будинках, особливо якщо мова йде про дачному приміщенні. В такому випадку основним при приєднанні є накопичувальний бак. До нього також можна під'єднати накопичувальний нагрівач. Але є кілька моментів, про які потрібно пам'ятати:
- простір від нагрівального агрегату до бака має бути не більше двох метрів
- якщо дистанція більше, доведеться додатково встановити клапан запобігання
Тиск у водопроводі - важливий аспект. Якщо воно вище 6 bar, перед бойлером монтується редуктор. Так знизиться натиск, який подається в резервуар.
Прагніть до того, щоб нагрівальний агрегат функціонував безпомилково, не доставляючи клопоту. Ознайомтеся з посібником і озбройтеся посібниками з нашої публікації про правильне підключення водонагрівача до водопроводу.
Електрична схема підключення бойлера
Більшість виробників рекомендує здійснювати підключення бойлера до електромережі окремою лінією від електрощита, яка складається з трьох проводів: фази, 0 і заземлювального провідника. Останній забезпечує захист в разі корозії тена, яка призводить до того, що деталь «пробиває». Найчастіше бойлери поставляються вже з зібраним проводом і виделкою, які підключені до терморегулятора. Все, що необхідно зробити - встановити розетку із заземленням, від якої йде лінія через подвійний автомат. Наявність подвійного автомата в схемі дає можливість повністю відключити лінію при необхідності.
Зустрічається у нових моделей бойлерів і передбачає наявність ПЗВ (пристрої захисного відключення). Суть також зводиться до підключення окремої лінії до електрощитка. Якщо на бойлері немає УЗО, встановлюється діфавтомат 16А 10 мА,
який захистить від короткого замикання і струм витоку.
Підключення проводиться трижильним проводом: фаза, нуль і провідник, який йде на щит із заземленням. Перевірити наявність заземлення можна за допомогою контрольної лампочки, один кінець якої підключається до фази, а другий - на корпус. Якщо лампочка загоряється, значить, заземлення на цьому щиті є.
Під бойлер встановлюється розетка IP44, де перша цифра 4 означає ступінь захисту від проникнення всередину електротехнічного виробу сторонніх предметів і пилу розміром 1 міліметр, друга 4 показує стійкість до впливу вологи.
Самостійне підключення бойлера від розетки починається з підготовки необхідних матеріалів. Наведений нижче розрахунок проводився з урахуванням того, що бойлер накопичувального типу має потужність не більше 3,5 кВт. Для такого монтажу ми будемо використовувати трижильний кабель з маркуванням ВВГ, що має перетин 2,5 мм², а також трижильний провід ПВС аналогічного перетину. Додатково буде потрібно розетка на 16 А, оснащена заземлювальним контактом.
Якщо придбаний бойлер не має зібраного з'єднувального проводу, придбайте вилку. Відразу варто відзначити, що вона повинна бути надійною, бажано з каучуковим корпусом і фіксує захисною гофрою.
Перш ніж проводити будь-які дії по монтажу, визначаємо оптимальне місце установки як самого водонагрівача, так і його розетки. При установці великих електроприладів ванну заведено ділити на зони. Під «нульовий» розуміють зону самої ванни / душової кабінки, 1 займає площу, яка розташовується над мокрими зонами. 2 - охоплює простір, яке окреслює 60 см радіусом навколо мокрих зон. Вся решта площа відноситься до 3 зоні.
Як вже було сказано вище, ванна кімната вимагає установки розеток класу захисту IP44, при цьому сам водонагрівач повинен відповідати певному класу. Для зон 1, 2 і 3 цей показник повинен бути не менше IP25, 2 і 3 - IP24. Інформація про ступінь захисту вказується в
супровідній документації до
бойлера і його інструкції.
Який визначив з місцем, де буде встановлений бойлер і розетка, можна переходити до підготовки штроби. Найзручніше це робити за допомогою перфоратора зі спеціальною насадкою, яку називають Штробери. За рахунок форми жолобка і загостреного куточка Штробери швидко робить поглиблення всередину.
В утворену штробу укладаємо кабель ВВГ і простягаємо його до монтажної коробки. Відмірюючи довжину кабелю, зробіть невеликий запас з боку коробки, щоб його було достатньо для можливого повторного монтажу. Для забезпечення захисту від ураження електричним струмом підключення водонагрівача необхідно здійснювати через УЗО або діфавтомат.
Підключення безпосередньо в щитку вимагає чіткого дотримання послідовності і обліку маркування жил (для зручності їх позначають різними кольорами). Жилу в білій оплетці з'єднуємо з нижньої клемою диференціального автоматичного вимикача, який найчастіше маркується «2». Синя жила розрахована на монтаж з нижньої клемою діфавтомат, яка відзначається «N». Частина, що залишилася третя жила (жовта з зеленими смугами) - заземлення.
Після проведення оздоблювальних робіт можна переходити до електрофурнітури. Всі з'єднання всередині монтажної коробки проводяться з урахуванням кольору жив. Зачистивши кабель, жили в білої та синьої оплетки з'єднуємо з лівої і правої клеми розетки, що залишилася третю жилу жовтого кольору з зеленими смугами - з центральною клемою або «землею».
Якщо в комплекті з
водонагрівачем не поставляється подовжувач провід, то необхідно виготовити його самостійно. Відміряємо необхідну довжину проводу ПВС і приступаємо до установки вилки. За допомогою викрутки розкручуємо все фіксують шурупи на корпусі вилки. Провід пропускаємо через гофру в нижній частині в спеціальний отвір. Жили зачищаємо, коричневу і синю підкладаємо під бічні болтові з'єднання і затискаємо болти до упору; жовто-зелену з'єднуємо з центральної «землею». Акуратно укладаємо провід в корпус і закручуємо всі шурупи вилки. Зверніть увагу, що після складання, вилка повинна мати
щільне прилягання по з'єднувальним швам.
Потім приступаємо до підключення водонагрівача. Знімаємо панель, через спеціальний отвір пропускаємо другий кінець дроту ПВС і зачищаємо. Оконцовивают багатодротяна жили і підключаємо до спеціального клемних блоку:
- жилу з ізоляцією коричневого кольору - до клеми «L»
- синього кольору - до клеми «N»
- жовто-зелену жилу - до болтового з'єднання на корпусі водонагрівача з маркуванням заземлення
Чистка бойлерів (водонагрівачів)
Бойлери або іншими словами
водонагрівачі є практично в кожному будинку. Мало хто розуміє, наскільки важливим є
правильне обслуговування цього побутового пристрою. Це потрібно робити своєчасно, щоб уникнути неприємних наслідків для техніки. Залежно від виробника, між операціями з чищення бойлера можуть бути різні тимчасові проміжки. Потрібно пам'ятати, що
своєчасна профілактика в кілька разів вигідніше, ніж капітальний ремонт.
Для того, щоб
бойлер пропрацював не один рік, необхідно час від часу обов'язково виконувати очищення внутрішнього бака, тена, а також виконувати заміну магнієвого анода. Бойлер по суті це велика ємність різного літражу (50, 80, 100 і більше), яка здійснює нагрів води. Як і в інших нагрівальних приладах, на його поверхні утворюється накип. Саме якість води впливає на те, з якою швидкістю і в якій кількості вона буде накопичуватися.
Навіщо чистити бойлер?
Якщо не виконувати чистку водонагрівача, то накип буде накопичуватися день у день. В результаті, на тені буде утворюватися потужний теплоізолятор, через якого просто буде неможливий нагрів води. Як підсумок, буде потрібно замінат тена, адже він буде гріти сам себе і просто згорить.
Окремо слід згадати про заміну встановленого всередині пристрою анода. Він приймає на себе більшу частину електрохімічного впливу. Всі забруднення, що скупчуються всередині, негативно відображаються на загальній роботі пристрою. Анод ніяк не впливає на кількість накипу, але саме він запобігає виникненню корозії. Своєчасна заміна цієї деталі дозволить зберегти в цілісності весь бак.
Частота очищення водонагрівача
Якщо використовувати
бойлер повсякденно і регулярно, профілактичне очищення
необхідне раз на рік. Цього буде достатньо для видалення зайвої накипу, бруду, опадів, які впливають на нормальну роботу тена. Потрібно враховувати, що
чим більше нальоту на ньому, тим довше відбувається нагрів води. Відповідно, збільшується споживання електроенергії. Грає роль також жорсткість води. Якщо мова йде про жорсткій воді або колодязної, бойлер забивається накипом в кілька разів швидше.
Як тільки з'являються такі "симптоми", слід відразу ж виконати очищення:
- сірководневий запах гарячої води
- жовтуватий або іржавий колір води
- бойлер став довше гріти воду або часто включається-вимикається
- вода не нагрівається до заданої температури
З чого складається процедура чищення?
Чистити водонагрівач самостійно або скористатися послугами професіоналів - вирішує тільки сам домовласник, але ні в якому разі не можна нехтувати очищенням. Що включає в себе ця процедура:
- чистка стінок бака: водонагрівач може вийти остаточно з ладу через продірявився бака. При цьому корозія стінок виникає саме через накипу
- чистка нагрівальних елементів: за нагрів води відповідає ТЕН, на якому накип утворюється з подвоєною силою. Чистка виконується за допомогою спеціальних засобів або механічним способом. Якщо випадок запущений, то знадобиться заміна нагрівального елементу
- заміна магнієвого анода: ця деталь служить для захисту бака від корозії, тому термін придатності всього рік, максимум два
Що потрібно враховувати власникам бойлерів?
Довга і стабільна робота водонагрівача можлива тільки при регулярному чищенні. Кілька корисних порад для власників бойлерів:
- робочу температуру рекомендується виставляти в межах 55-60 градусів
- щоб запобігти розвитку бактерій, раз на місяць рекомендується виконувати прогрів до 90 градусів
- якщо пристрій не буде використовуватися найближчі 3 дні, то його можна відключити
- автоматичне включення і виключення бойлера дозволяють використовувати його постійно, без необхідності самостійно вимикати після нагріву води
- при виникненні перших "симптомів" слід відразу ж виконати очищення агрегату
- бойлер - "розумний" прилад, який може прослужити не один рік, якщо своєчасно виконувати чистку водонагрівача і стежити за станом техніки. Потрібно пам'ятати, що профілактичні заходи обійдуться в кілька разів дешевше повноцінного ремонту або заміни водонагрівача
Компанія Світтепла пропонує Вам переглянути такі водонагрівачі: