logo

Сонячні колектори або фотоелектричні панелі - порівняння

В даній статі ми розглянемо подібність та відмінності між фотоелектричними інсталяціями та сонячними колекторами. Взнаємо, як працюють дві системи, розкриємо секрети їх пристроїв та роботи та перевіримо, що каже сонячні колектори чи фотоелектрична станція.

Сонячні колектори та фотоелектрична інсталяція

сонячні колектори та фотоелектричні панелі фото

По-перше , давайте розглянемо схожість між фотоелектричними панелями та сонячними колекторами. Багато хто сплутує їх між собою, тому що обидві установки розміщують на дахах будинків або на землі, використовуючи спеціально підготовлені конструкції. Дві системи використовують сонячну енергію.

В чому різниця між фотоелектричними панелями та сонячними колекторами

Однак на цьому схожість закінчується, адже сонячне тепло поглинається двома інсталяціями для різних цілей. Основною метою інсталяції фотоелектричних панелей являється перетворення сонячної енергії в електрику, а сонячні колектори призначені для перетворення сонячних променів в тепло. По цій причині ці рішення не конкурують між собою, а навпаки доповнюють один одного.

Як працюють сонячні колектори

Ви вже знаєте, в чому відмінність фотоелектричних панелей від колекторів – тепер настав час розглянути конструкцію двох даних систем. Сонячні колектори поглинають сонячне випромінювання, яке поступає в поглинач, який передає енергію середовищу, звичайно водно-гліколевому розчину.

Середовище передає тепло теплообміннику у вигляді гарячої води. Як і у випадку з фотоелектричними системами, популярні сонячні колектори працюють найбільш ефективно коли вони встановлені напрямком на південь. Однак, на відміну від фотоелектричних панелей, сонячні колектори мають суттєве обмеження, яке полягає в тому, що вони працюють тільки при яскравому світлі сонця, що пов’язано з значними втратами тепла в холодні та похмурі дні.

Види сонячних колекторів

види сонячних колекторів фото

В даний час на ринку є два основних типи сонячних колекторів: плоскі та вакуумні. Через сформовані кліматичні умови в Нашій країні, перший та другий тип сонячних колекторів найбільш ефективні в період з квітня до початку жовтня, коли сонячне випромінювання найбільш інтенсивне.

Плоскі сонячні колектори

плоскі сонячні колектори фото

Зовні плоскі колектори нагадують фотоелектричні панелі, тому що, елемент, який поглинає сонячну енергію має форму плоскої металевої пластини. Знизу вона з’єднана з системою трубопроводів, по яких циркулює гаряча вода, яка зберігається в резервуарі. Основною ефективною роботою всієї системи являється відповідна теплоізоляція, яка складається з мінеральної вати.

Вакуумні сонячні колектори

вакуумні сонячні колектори фото

З іншого боку, в вакуумних колекторах поглинач не являє собою цілісність, а поділений на елементи, які розміщенні у вакуумні трубки. Кожна з цих труб з’єднана шиною, в якій циркулює теплоносій та передає тепло отримане від сонця воді, яка зберігається в теплообміннику.

Що таке стагнація колекторів

стагнація сонячних колекторів фото

В ситуації, коли сонячні колектори не віддають тепло воді протягом довготривалого періоду, при інтенсивному сонячному світлі, може виникнути явище застою тепла. Такої несправності не виникне з фотоелектричними панелями, так як це цілковито різні інсталяції.

Сонячні колектори та фотоелектрична інсталяція: як працюють фотоелектричні панелі

Щоб знати, в чому різниця між сонячними колекторами та фотоелектричними панелями, Вам також потрібно знати принцип роботи фотоелектричної інсталяції. Сонячні панелі виготовлені зокрема із кремнію, поглинають сонячну енергію, перетворюючи її в електричну. Отриману таким чином енергію можна використовувати для живлення всіляких електричних інсталяцій та пристроїв для будинку, офісу, промислових підприємств або ферми. Як видно призначення фотоелектричної інсталяції набагато ширше, ніж в сонячних колекторів, які в основному використовуються для виробництва та нагріву гарячої води для побутових потреб.

схема роботи фотоелектричних панелей фото

За регулювання параметрів електроенергії, яка виробляється панелями, відповідає інвертор, який являється ще одним обов’язковим елементом кожної установки. Також відомий як електричний перетворювач, він перетворює постійний струм в змінний, той який є в розетках побутових інсталяцій. Що немало важливо фотоелектрична інсталяції працює не тільки в сонячні дні, а круглий рік – навіть коли мало сонячного світла. Надлишки енергії, виробленої влітку, просьюмер передає енергетичній компанії, щоб у осінні та зимові місяці, коли фотоелектричні установки працюють із меншою ефективністю, щоб «отримати назад» частину накопичених запасів, значно зменшуючи суму рахунків за електроенергію.

Види фотоелектричних панелей

Задавши питання: сонячні колектори або фотоелектрична інсталяція, варто як і у випадку з сонячними колекторами – також орієнтуватись на типи фотоелектричних модулів, які доступні в продажі. Вони діляться на монокристалічні та полікристалічні.

Монокристалічні панелі

монокристалічні фотоелектричні панелі фото

Виходячи з назви вони виготовлені з монокристалів кремнію та можуть мати колір від темно-синього до чорного. Вони створені шляхом різки кристалу кремнію та мають характерні зрізані кути. Відмінність монокристалічних панелей це - відмінна стійкість до механічних пошкоджень, перепадам температур та висока продуктивність.

Полікристалічні панелі

полікристалічні сонячні панелі фото

Цей тип панелей виготовлений з полікристалічного кремнію, який складається з багатьох монокристалів. Він характеризується світло-синім кольором та видимими краями кристалів. Осередки, однак мають квадратну форму. Полікристалічні фотоелектричні панелі, рахуються менш ефективними та більш сприйнятливими до високих температур. Однак вони популярні завдяки тому, що ціна на них дешевше чим монокристалічних модулів.

Говорячи про конструкцію фотоелектричних панелей, варто звернути увагу на використання кремнію. Прекурсором процесу синтезу чистого кремнію є тетрахлорид кремнію, тому йому приписують використання у фотоелектричній промисловості. Група РСС у своєму продуктовому портфелі пропонує тетрахлорид кремнію та надчистий тетрахлорид кремнію. Особливою увагою користується надчистий тетрахлорид, де заявлена чистота препарату становить 99,9999%. Гарантована чистота дозволяє досягти ще вищої якості синтезованого кремнію.

Робота фотоелектричної інсталяції важка тільки в теорії. Фотоелектрична панель складається з фотоелементу, рами, спеціального скла та фольги. Таким чином, конструкція панелі відносно проста.

Фотоелектричні панелі та сонячні колектори. Переваги та недоліки

Порівнюючи такі технології, як сонячні колектори та фотоелектричні панелі, потрібно задатись питанням про переваги та недоліки обидвох рішень. Як Ви вже знаєте, сонячні колектори не так універсальні як фотоелектричні інсталяції, які дають можливість не тільки нагріти воду, але і живити різні електричні пристрої безкоштовною електрикою отриманою завдяки сонцю.

Переваги фотоелектричних систем:

  • Працюють цілий рік
  • Сприяють забезпеченню енергетичної незалежності
  • Не потребують важкого обслуговування
  • Їх вибір дає можливість отримати додаткове фінансування
  • Являються екологічно чистими відновлювальними джерелами енергії
  • Дозволяють зменшити суму рахунків за електроенергію

Недоліки фотоелектричних установок

  • Ефективність інсталяції залежить від інсоляції
  • Початкові високі інвестиційні затрати
  • Виробництво електроенергії тільки вдень
  • Необхідність знайти підходяще місце для інсталяції
  • Рентабельність залежить від правових норм

Переваги сонячних колекторів:

  • Можливість приготування гарячої води без необхідності запуску системи опалення
  • Підтримка системи центрального опалення
  • Енергоефективність
  • Невибагливість в обслуговуванні та зручність експлуатації

Недоліки сонячних колекторів:

  • Працюють в основному для нагріву гарячої води для побутових потреб
  • Виробляють тепло тільки в сонячні дні
  • Першочергові високі інвестиційні витрати
  • Ризик застою або протікання сонячних колекторів при недостатньому прийомі теплообміну

Фотоелектричні панелі та сонячні колектори (експлуатаційні витрати)

Наступний етан порівняння – це звичайно, питання експлуатаційних витрат. В обох випадках слід враховувати першочергову вартість, хоча у випадку з сонячними колекторами вона звичайно нижча ніж у випадку з фотоелектричними панелями. Кінцева вартість інвестицій залежить від багатьох факторів, включаючи тип та кількість застосовуваних осередків, загальну потужність фотоелектричної інсталяції або кількість тепла, яке повинне забезпечити сонячний колектор. Варто пам’ятати, що плоскі колектори дешевші ніж вакуумні, а полікристалічні панелі коштують дешевше монокристалічних.

Хоча дві системи практичні та не потребують обслуговування, в експлуатаційні витрати входять: затрати на щомісячні огляди інсталяції та їх технічне обслуговування, а також заміну зношених елементів або батареї. З точки зору економіки в обидвох випадках ключовим фактором являється термін по закінченню, якого відбувається окупність інвестицій. В залежності від виду інсталяції і того чи її покупка підтримується вкладенням в сонячні колектори та фотоелементи, можуть окупитися як через декілька років так і через десятки років.

Які сонячні панелі вибрати

Ви вже знаєте чим фотоелектричні інсталяції відрізняються від сонячних колекторів,, а також розбираєтесь в перевагах та недоліках обох рішень. Настав час задуматись, коли сонячні колектори будуть правильним рішенням, а коли краще вибрати фотоелектричну інсталяцію. Якщо:
  • Ви в першу чергу дбаєте про нагрів гарячої води для побутових потреб
  • Ви шукаєте рішення, яке буде підтримувати функціонування системи опалення
  • Ви хочете об’єднати сонячну систему з тепловим насосом або опалювальним котлом

Інвестиції в фотоелектричні колектори буде гарної ідеєю. Якщо з іншого боку, Вашим пріоритетом являється бажання стати незалежним від електропостачання з мережі, Ви хочете зменшити суму рахунків за електроенергію та шукаєте екологічне відновлювальне джерело енергії, яке можна використовувати різними методами, перегляньте можливість інвестицій в домашню фотоелектричну інсталяцію.

Висновок

Як бачите, відповідь на питання, що краще – сонячні колектори або фотоелектричні панелі, багато в чому залежить від індивідуальних потреб кожного інвестора. Ключовим аспектом при прийняті рішення являється детальне визначення методу експлуатації сонячної інсталяції, а також аналіз користі по відношенню до корисних витрат.

Встановлення сонячних колекторів дає можливість підготувати гарячу воду літом без необхідності використовування опалювальних пристроїв. З іншого боку, домашня фотоелектрична станція дає можливість використовувати електроенергію на протязі року та зберігати надлишки енергії в мережі. Незалежно від того, що Ви в кінцевому результаті виберете, вибір повинен бути чітко та правильно продуманий. Компанія Svittepla радить Вам звернутись до спеціалістів-монтажників, для правильного корисного підбору фотоелектричних панелей або сонячних колекторів, від даного вибору буде правильна робота Вашої інсталяції.

Сподобалася стаття? Розкажіть друзям
Сонячні колектори або фотоелектричні панелі - порівняння
0
Автор статьи -

Популярні статті

Схеми підключення водяних тепловентиляторів до системи опалення фото
5532
В даній статті ми розглянемо різні електричні схеми підключення, а також схемі&n...
Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення фото
4701

Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення

Правила підбору та монтажу системи димоходу для твердопаливного котла фото
4297
Здавалося б, що складного в завданні встановити якісну систему димоходу для прив...
Монтаж опалювального обладнання фото
3714
Так як ми є виробниками опалювального обладнання, клієнти запитують у нас про мо...
Котельне приміщення для інсталяції твердопаливного котла фото
3311
Дана стаття містить інформацію про "Вимоги до котельного приміщення для твердопа...

Ми у Фейсбуці