logo

Суха чи мокра стяжка для теплої підлоги: розрахунок, товщина, варіанти

Стяжкою підлоги називається шар в конструкції підлоги, основне призначення якого рівномірно розподілити навантаження на перекриття будинку. Додаткове завдання стяжки – це вирівнювання основи підлоги.

стяжка для теплої підлоги види фото

Стяжка для теплої підлоги виконує завдання теплообмінника, який спочатку приймає тепло від системи, а потім рівномірно його віддає в приміщення. Саме тому, стяжка для теплої підлоги робиться по особливим правилам, які відрізняють її від звичайної стяжки.

Завдання стяжки теплої підлоги

Щоб розібратись, як зробити стяжку для теплої підлоги, визначимо її завдання. Перш за все, згадаємо, що стяжки поділяються на пов’язані та плаваючі. Плаваюча стяжка не пов’язана ні з основою підлоги ні з стінами приміщення. Якщо умовно подивитись на плаваючу стяжку, то це окрема бетонна плита в приміщенні, яка виконує свої завдання. Варто відмітити, що плаваюча стяжка являється пріоритетним видом стяжки в монтажі бетонної теплої підлоги.

В завдання плаваючої стяжки теплої підлоги входить:

  • утримання труб або кабелю теплої підлоги
  • виконувати роль теплообмінника між системою та приміщенням, забезпечувати рівномірний прогрів поверхні підлоги
  • приймати на себе силове навантаження експлуатації приміщення

Саме для вирішень даних завдань, направлені специфічні потреби для монтажу теплої підлоги.

Вимоги до монтажу стяжки теплої підлоги

Тут сам час згадати про види теплої підлоги. Принципово, їх існує два типи: водяна тепла підлога та електрична. До водяної теплої підлоги, тепло передається через стяжку від теплоносія, який циркулює по системі. Електрична тепла підлога являє собою спеціальні нагрівальні кабелі які вкладенні в підлогу.

Загальна товщина стяжки

Отже, два завдання стяжки теплої підлоги, розподіл експлуатаційного навантаження та рівномірний розподіл тепла, являється пріоритетним. Саме для виконання цих завдань, будуть направлені подальші міркування про товщину стяжки. В товщині стяжки важливі два параметри. Перший це загальна товщина, яка звичайно залишається з скобами. Другий параметр це товщина шару стяжки над трубами.

Загальна товщина теплої підлоги, а саме стяжки, а не всієї конструкції теплої підлоги, повинна бути такою:

  • якщо тепла підлога робиться над неопалювальним приміщенням, підвалом, або землею, мінімальна товщина стяжки 85 мм. Це нормативна величина, яка являється вельми спірною (про це нижче)
  • якщо тепла підлога монтується на бетонній плиті, загальна мінімальна товщина складається із 10 мм стяжки під трубою або кабелем, діаметру труби (кабелю) та допустимої технологічної товщини стяжки над трубою
  • максимальну товщину стяжки рекомендується не робити як більше 100 мм, заради великої інерційності системи. Товсті стяжки будуть довго нагріватись та витрачати тепло не на прогрів приміщення а на прогрів самої стяжки

Примітка: Якщо потрібно підняти загальний рівень підлоги, не потрібно це робити стяжкою теплої підлоги. Потрібно спочатку зробити вирівнюючу стяжку, а потім монтувати теплу підлогу, а не намагатися всі завдання вирішити в одній стяжці.

стяжка для теплої підлоги водяна електрична фото

Товщина стяжки над трубами

Цей важливий параметр, від якого залежить в першу чергу рівномірний прогрів підлоги, а в другу сприйняття навантаження (міцність). Зразу скажемо про міцність. Тут працює наступне правило: чим товстіший підстильний утеплювач в конструкції теплої підлоги, тим більша має бути товщина стяжки на трубами. Для клімату середньої полоси, достатньо товщини утеплювача 2 см, максимум 3 см.

Щоб відповісти на питання про товщину стяжки над трубами і рівномірний прогрів, подивимось на теплову діаграму теплої підлоги.

оптимальна товщина стяжки для теплої підлоги фото

Як бачимо, тепло від труб піднімається по стяжці по своєрідним конусам. Оптимальний прогрів підлоги буде, якщо дані конуси «закінчаться» на поверхні стяжки. Якщо стяжку робити тоншою, то нагріватися буде не тільки стяжка, а і оздоблювальне покриття, а це погано. Якщо стяжку над трубами (кабелем), зробити товстіше, то тепло не буде доходити до поверхні стяжки. На поверхні отримаємо, так званий смуговий, некомфортний прогрів підлоги. Ходячи по підлозі, буде відчуватись зміна теплих та холодних смуг, а це також погано.

товщина стяжки тепла підлога фото

Як бачите, що саме товщина стяжки над трубами – це найважливіший технологічний параметр стяжки теплої підлоги. Навантаження на підлогу в житлових приміщеннях відноситься до помірних та на параметр товщини навантаження підлоги не впливає.

При монтажі теплої підлоги на бетонній основі з шаром утеплювача не більше 20 мм, товщина стяжки над трубами повинна бути така:
  • не менше 30 мм для мокрого розчину з добавленням пластифікатору та фібри
  • не менше 50 мм для мокрого розчину (бетон або ЦПС суміш)
  • не менше 45 мм для напівсухого розчину виготовленого машинним методом

Типи застосовуваних розчинів для стяжки теплої підлоги

Основа будь-якої стяжки – це розчин, який можна виготовити різними методами. Тут є три варіанти:
  • бетонна стяжка
  • стяжка з цементно-піскової суміші (ЦПС)
  • напівсуха стяжка

Поговоримо про кожну з них а в кінці зробимо висновки, який варіант кращий для використання самостійних робіт.

Варіант 1. Бетонна стяжка теплої підлоги

Мокра бетонна стяжка теплої підлоги виконується по технології плаваючої підлоги, на основі розчину з цементу, піску, щебеню та води. Класичний розчин бетону М300 (бетон В22,5) виконується на основі цементу М400. Пропорції бетону (цемент, пісок, щебінь) – 1: 1,9% 3,7.

Важливо відмітити, що ця марка бетону відноситься до важких бетонів та складка в укладці. Навантаження стяжки на 1м² перекриття становить 125 кг, при товщині стяжки в 50 мм. Це все без ваги «пирога» теплої підлоги.

Все це виявляє недоліки "бетонного" варіанту:

  • при вкладці бетону є можливість пошкодження труба або кабелю теплої підлоги
  • немає можливості трамбування, може привести до появи повітряних бульбашок
  • важкість вирівнювання бетону, потребує додаткового шару вирівнювальної стяжки

бетонна стяжка теплої підлоги фото

водяна тепла підлога бетонна стяжка фото

Плаваюча бетонна стяжка (6) обов'язково армується сіткою (2), провареної в вузлах, з осередками 10 на 10 см.армована сітка не тільки скріплює саму стяжку, не даючи їй тріскатися при висиханні і роботі теплої підлоги, але і служить базою для кріплення (4) труб (5) водяного статі і кабелю електричного статі. Важливо (!) забезпечити підйом сітки (3) на 10 мм від утеплювача (плівки) (1).

приклад стяжки для теплої підлоги фото

Варіант 2. ЦПС

Цементно-піскова стяжка теплої підлоги виконується по технології плаваючої підлоги на основі розчину з цементу, піску та води з добавленням пластифікатора і фібри на основі готових сухих сумішей.

Важливо! Пластифікатор або фібра являється обов’язковими в стяжці теплої підлоги.

Якщо ви робите теплу підлогу в будинку для приготування розчину ЦПС, достатньо цементу марки М200. Пісок потрібний чистий. Пропорції цемент/пісок, 3/1 ,(три піску – один цементу). Якщо тепла підлога робиться в гаражі, то марка цементу береться вище від М300 до М500, оптимально М400.

Обов’язковим елементом в розчині ЦПС теплої підлоги, являються волокна армованої фібри та пластифікатора. Фіброволокно добавляється в об’ємі 900 грам на куб розчину. Фібра грає армуючу роль. Важливо пластифікатор це не фібра, добавляється в любий тип ЦПС теплої підлоги. Пластифікатор компенсує теплове розширення теплої підлоги, запобігає ЦПС від тріщин.

Стяжка ЦПС відділяється від основи підлоги. Для чого на основі його вкладається шар поліетилену товщиною від 200 мкн. Для кращої тепловіддачі, під стяжку вкладається шар теплоізолятору товщиною від 20 мм. Важливо! Фольгована підкладка не являється утеплювачем.

Важливо! Для безаварійної роботи теплої підлоги, стяжку потрібно вкладати на рівну, стійку основу. Нерівності основи можуть привести до появи повітряних порожнин, які можуть дати усадку при навантаженнях. Якщо основа не є рівною, під стяжку теплої підлоги потрібно зробити додаткову вирівнюючу зв’язну стяжку.

Стяжка ЦПС відділяється від стін приміщення, для чого по периметру кімнати закріплюється демпферна стрічка або інший ізолюючий матеріал товщиною 5-10 мм. Плаваюча стяжка ЦПС обов’язково армується сіткою з отворами 10х10 см. Армуюча сітка не тільки скріплює саму стяжку не даючи їй тріскати при висиханні та роботі теплої підлоги, а також служить базою кріплення труб водяної або теплої підлоги та допомагає нагріти приміщення за рахунок гарної теплопровідності. Важливо забезпечити підйом сітки на 10 мм від плівки.

ЦПС  для теплоЇ підлоги фото

Товщина шару стяжки в варіанті цементно-піскової стяжки без фібри з армувальною сіткою, не може бути становити не менше 10 см. Саме такий шар забезпечить створення стійкої плаваючої плити. При цьому товщина стяжки повинна забезпечити покриття труб (кабелю) шаром не менше 30 мм, інакше буде смуговий прогрів підлоги.

Готові суміші спростять роботу

Існує маса виробників які випускають готові суміші (вирівнювачі) в тому числі придатні для монтажів стяжки теплої підлоги. Розчин з такої суміші виконується добавленням води в пропорції вказаній на упакуванні товару. Вирівнювач вкладається по маякам або без них в залежності від марки та виробника. Використання готових сумішей – це оптимальний варіант для самостійного монтажу стяжки теплої підлоги.

Варіант 3. Напівсуха стяжка на тепловідбиваючі плиті

Для спрощення робіт по монтажу теплої підлоги, виробника почали випускати спеціальні плити примітних конструкцій. Ці плити з однієї сторони являються готовими каналами для вкладки кабелю або труб теплої підлоги, з іншої сторони, приймають на себе частку експлуатаційного навантаження та створюють шар теплоізолятору.

напівсуха стяжка для теплої підлоги фото

В такому варіанті теплої підлоги, звичайно робиться напівсуха стяжка, на основі цементно-в'яжучих розчинів з добавкою пластифікаторів. Кращої якості такої стяжки можна добитись, використовуючи готові суміші вирівнювачів для теплих підлог або купити сухі розчини заводського виробництва.

Плюси та мінуси напівсухої стяжки

  • напівсуха стяжка не вимагає армування і сохне набагато швидше мокрих стяжок
  • напівсуха стяжка укладається з демпферною стрічкою
  • итовщина стяжки повинна забезпечити укриття труб (кабелю) теплої підлоги шаром 40-60 мм
  • однак, напівсуха стяжка, пориста і в конструкції теплої підлоги буде значно підвищувати його інерційність
  • крім цього, напівсуха стяжка вимагає серйозних професійних навичок, що ускладнює рекомендувати її для самостійного застосування

Класифікація та види пластифікаторів

Фахівці класифікують пластифікатори за складом, адже діючі компоненти визначають ту чи іншу дію модифікаторів на цементний розчин. Це можуть бути меламін, солі карбонових кислот, сполуки кремнію, лігносульфонати і різні ПАР. Самим же будівельникам зручніше орієнтуватися за принципом їх роботи.

пластифікатори для водяної теплої підлоги фото

Каталітичний. Прискорюють схоплювання суміші і первинний набір міцності, коли виникає необхідність стиснути терміни проведення робіт, а тривалий процес гідратації цементу не дозволяє перейти до наступного етапу. Також подібні пластифікатори нерідко вводяться в розчини взимку для зменшення енерговитрат на обігрів моноліту.

Ущільнюючий. Досить велика група пластифікаторів, що позбавляє від дрібних повітряних бульбашок в розчині, роблячи Моноліт більш міцним і водостійким. При цьому його пластичність тільки поліпшується.

Суперпластифікатори. Універсальні добавки, які покращують здатність цементного в'яжучого до поглинання рідин. Завдяки їх застосуванню можна вирішити проблему висолів, хімічної корозії закладних і армуючих металевих елементів в тілі бетону, а самому моноліту надати додаткову морозостійкість.

Антифриз. По одній назві вже можна визначити, для чого потрібен пластифікатор такого типу – для роботи при низьких температурах, коли нормальна гідратація цементу сповільнюється або повністю зупиняється. Він не дозволяє воді в розчині замерзнути перш, ніж відбудеться схоплювання бетону, перешкоджає розшаруванню, та й набір міцності помітно прискорює. В результаті навіть вдається отримати більш міцний Моноліт, ніж при нормальному твердінні – марку можна поліпшити на 1-2 класу. Ефективність перерахованих добавок також піддається класифікації. За цим параметром їх ділять на 4 групи:

Ефективність перерахованих добавок також піддається класифікації. За цим параметром їх ділять на 4 групи:

Суперсильні. Отруйні, але вельми дієві речовини на основі формальдегіду, фенолів і нафталіну. Будь-який такий пластифікатор для розчину здатний в кілька разів збільшити його пластичність з П1 аж до максимальних П6, що буде до речі при роботі з вирівнюючими складами, а також при виконанні об'ємної заливки.

Сильний. Виробляються з полімерів і акрилатів. У порівнянні з попереднім типом пластифікаторів підвищують рухливість суміші з П1 тільки до П4. При цьому Цементний розчин одночасно набуває властивість тиксотропності, тобто не сповзає при нанесенні на вертикальну поверхню, але стає чуйним до віброущільнення. Такі пластифікатори використовують при заливці фундаментів, формувальних виробів, а також для штукатурки і ремсмесей. Сильні добавки прекрасно показують себе і при створенні стяжки з підігрівом.

пластифікатор для теплої підлоги схема фото

Середній. Тут використовується технічний лігносульфонат ЛСТ. Але його вплив на рухливість сумішей вражаючим не назвеш – при початковому показнику П1 пластифікатор будівельного розчину здатний поліпшити марку тільки до рівня П3. Зате з ним готовий Моноліт набуває гідрофобність, а також стійкість до агресивних сполук хлору і сірки. Ідеальний варіант для заливки фундаментів і підземних конструкцій своїми силами.

Слабкий. У них за основу беруться органічні речовини-сполуки кремнію (на зразок рідкого скла), що володіють до того ж стійкістю до кислих середовищ. Максимум, на що здатний такий пластифікатор для бетону – поліпшити його легкоукладальність на одиницю. Зате Гідроізоляційні характеристики монолітів зростають багаторазово.

пластифікатор, фібра для стяжки теплої підлоги фото

Висновок

У статті розглянуті кілька варіантів монтажу стяжки теплих підлог:

  • стяжка ТП в приміщенні підвищеного навантаження. Робиться бетоном B22, 5, можливо по грунту з товщиною від 85 мм, з обов'язковим армуванням сіткою. Бетонна система Тепла підлога
  • стяжка ТП в будинку (квартирі), робиться цементно-піщаною сумішшю з армуванням сіткою або пластиковою фіброю на утеплювальній підкладці 2-3 см з обов'язковим додаванням пластифікатора
  • технологію напівсухої стяжки не рекомендують для самостійного використання, виключаючи маленькі приміщення (Ванна, туалет) через складність технологічних процесів у виготовленні розчину і його укладанні

Сподобалася стаття? Розкажіть друзям
Суха чи мокра стяжка для теплої підлоги: розрахунок, товщина, варіанти
0
Автор статьи -

Популярні статті

Схеми підключення водяних тепловентиляторів до системи опалення фото
5532
В даній статті ми розглянемо різні електричні схеми підключення, а також схемі&n...
Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення фото
4701

Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення

Правила підбору та монтажу системи димоходу для твердопаливного котла фото
4297
Здавалося б, що складного в завданні встановити якісну систему димоходу для прив...
Монтаж опалювального обладнання фото
3714
Так як ми є виробниками опалювального обладнання, клієнти запитують у нас про мо...
Котельне приміщення для інсталяції твердопаливного котла фото
3311
Дана стаття містить інформацію про "Вимоги до котельного приміщення для твердопа...

Ми у Фейсбуці